آیا کارفرما می تواند سفته ضمانت حسن انجام کار را به علت ترک کار به اجرا بگذارد؟

اعتماد آنلاین پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵

اعتمادآنلاین| میراندا مهدوی- سوال مخاطب اعتمادآنلاین: مدت 2 سال است در یک مجموعه تجاری مشغول کار شده ام، ولی به دلایلی تصمیم گرفتم ترک کار کنم و فعالیتم را با آن مجموعه ادامه ندهم، اما کارفرما تهدید کرد که در صورت ترک همکاری، سفته ای را که بابت حسن انجام قرارداد در ابتدای کار امضا کرده ام به اجرا می گذارد. آیا کارفرما می تواند چنین کاری انجام دهد و اقدام او قانونی است؟
کارشناس حقوقی اعتمادآنلاین: کارفرما در صورت به اجرا گذاشتن سفته ضمانت، باید ثابت کند که بابت ترک کار شما خسارتی به او وارد شده است. کارفرمایانی که برخلاف مقررات قرارداد کار و بدون دلیل موجه قانونی از سفته هایی که توسط گارگران به آنها سپرده شده سوءاستفاده کنند، به موجب ﻣﺎﺩﻩ 673 ﻗﺎﻧﻮﻥ ﻣﺠﺎﺯﺍﺕ ﺍﺳﻼﻣﯽ، که مقرر می دارد: «ﻫﺮ ﮐﺲ ﺍﺯ ﺳﻔﯿﺪ ﻣُﻬﺮ ﯾﺎ ﺳﻔﯿﺪ ﺍﻣﻀﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺍﻭ ﺳﭙﺮﺩﻩ ﺷﺪﻩ ﯾﺎ ﺑﻪ ﻫﺮ ﻃﺮﯾﻖ ﺑﻪ ﺩﺳﺖ ﺁﻭﺭﺩﻩ ﺍﺳﺖ، ﺳﻮﺀﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﮐﻨﺪ، ﺑﻪ ﯾﮏ ﺗﺎ ﺳﻪ ﺳﺎﻝ ﺣﺒﺲ ﻣﺤﮑﻮﻡ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ.»، مشمول مجازات خواهد شد.
***
پایگاه خبری اعتمادآنلاین در راستای انجام رسالت آگاهی بخشی به جامعه و ارتقای سطح دانش شهروندان نسبت به امور شهری و مسئولیت های قانونی موثر بر آن، همچنین ارائه خدمات مشاوره حقوقی رایگان با همکاری وکلای برتر دادگستری، قضات باتجربه و اساتید برجسته حقوقی، به پرسش ها و سوالات مخاطبان و شهروندان گرامی در این حوزه پاسخ می دهد.
شما می توانید مشکلات حقوقی خود را از طریق آی دی Modiretemad@ در تلگرام با ما در میان بگذارید. مشاوران حقوقی ما در اعتمادآنلاین  پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار