استاندار سمنان با اشاره به گستره بالای جغرافیایی و تراکم پایین جمعیت در استان سمنان گفت: پراکندگی بالای جمعیتی هزینه ها در این استان را افزایش می دهد.

به گزارش ایسنا، علیرضا آشناگر در جلسه بررسی مشکلات بخش بیارجمند اظهار کرد: پراکندگی جمعیت در سطح کشور ۴۹ نفر در هر هکتار و در استان سمنان تنها هفت نفر در هر هکتار است و این پراکندگی بالای جمعیت سبب بالا بودن نرخ ارائه خدمات به ساکنان این استان شده است.
وی از سمنان به عنوان ششمین استان پهناور ایران نام برد و افزود: با وجود گستره بالای سرزمینی در این استان، سمنان جز دو استان کم جمعیت کشور است.
این مقام ارشد اجرایی با اشاره به دیگر مشکلات این استان پهناور ادامه داد: یکی از محدودیت های جدی در این استان کمبود آب است که در صورت کم توجهی، این مهم منجر به توقف یا کاهش توسعه ی استان خواهد شد.
آشناگر با بیان اینکه سیاست موجود استان، مدیریت منابع آبی موجود و تولید محصولات با کیفیت با کمترین آب خاطرنشان کرد: متاسفانه میزان برداشت آب از منابع زیرزمینی در استان بالاتر از میانگین کشوری است و این درحالی است که میانگین کشوری این شاخص بسیار بالاتر از میانگین های جهانی است.
عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان ادامه داد: متاسفانه استان سمنان با برداشت ۷۷ درصد از منابع زیر زمینی آب، رکورد بیشترین برداشت آب از این منابع ارزشمند را دارد.
وی با بیان اینکه استان چاره ای جز انتقال آب از حوزه های دیگر ندارد گفت: طرح تامین آب از دریای خزر به منطقه فلات مرکزی و توزیع آن از ایوانکی تا فرومد از برنامه های اصلی استان است و لازم است تا حمایت های سیاسی، اجتماعی و اداری از این طرح انجام و هر کس که ذی نفوذ بوده و صاحب رای است در تحقق این هدف بزرگ ما را یاری دهد.
این مقام ارشد اجرایی بر عادلانه بودن فرآیند توزیع اعتبارات تاکید و تصریح کرد: نگاه ما به توسعه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار