سامانه نیما با عرضه بیش از ۲۰ میلیارد یورو ارز صادراتی از ابتدای راه اندازی تاکنون، نقش مهمی در ایجاد ثبات ارزی در کشور و تامین ارز مورد نیاز واردکنندگان داشته است.
سامانه نیما به عنوان یکی از مهمترین ابزار برای مدیریت بازار ارز به شمار می رود که صادرکنندگان و واردکنندگان باید معاملات ارزی خود را در بستر این سامانه به ثبت برسانند.
این سامانه از اردیبهشت پارسال پس از تعدیل سیاست های ارزی دولت به عنوان مرجع تعیین نرخ خرید و فروش حواله های ارزی تعیین شد.
سامانه نیما در ماه های اخیر با جذب ارز ناشی از صادرات و اختصاص آن به واردکنندگان برای واردات کالاهای مورد نیاز کشور، نقشی مهم در ثبات ارزی ماه های اخیر داشته است.
جزئیات عرضه ارز در نیما
بررسی آمار سامانه نشان می دهد، مجموع عرضه ارز صادراتی در این سامانه از زمان ابتدای راه اندازی این سامانه تا ۲۸ مهرماه به ۲۰ میلیارد و ۵۶۷ میلیون یورو رسید که حدود ۱۷ میلیارد و ۲۸۷ میلیارد از آن برای واردات اختصاص یافت.
تا پایان سال ۹۷ حدود ۱۱ میلیارد و ۱۹۴ میلیون یورو ارز صادراتی در نیما در معرض فروش قرار گرفت که ۹ میلیارد و ۳۶۹ میلیون یورو برای واردات اختصاص یافت.
از ابتدای سال ۹۸ تا امروز ۹ میلیارد و ۳۷۳ میلیون یورو در سامانه نیما عرضه شده است که ۷ میلیارد و ۹۱۸ میلیون یورو صرف واردات شده است.
نرخ ۱۱ هزار و ۵۷۱ تومانی حواله های یورویی
میانگین نرخ فروش حواله یورو در سامانه نیما ۱۱ هزار و ۵۷۱ تومان و متوسط بهای فروش حواله دلار ۱۰ هزار و ۴۴۶ تومان بوده است.
این درحالی است که هر اسکناس یورو در بازار آزاد و صرافی های بانکی در روز یکشنبه به ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان رسید، هر دلار نیز ۱۱ هزار و ۴۰۰ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار