ایسنا/خراسان رضوی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی گفت: بردسکن، پتانسیل عظیمی از معادن با ارزش مس، طلا، آهن، خاک های صنعتی و... دارد که با راه اندازی آن ها و احداث کارخانه های فرآوری در کنار معادن که ارزش افزوده ای چهل برابری به ماده معدنی می دهد، می توان اشتغال پایدار به وجود آورد.

حبیب الله ترشیزیان در گفت وگو با ایسنا عنوان کرد: بی شک بخش معدن و صنایع معدنی یکی از منابع مهم و اقتصادی کشور به شمار می آید که می تواند در ایجاد فرصت های شغلی نقش به سزایی ایفا کند.
وی در تبیین جایگاه اقتصادی منطقه بردسکن بیان کرد: اگرچه اولویت نخست این منطقه کشاورزی است، اما متأسفانه به دلیل خشکسالی های اخیر و افت سطح آب های زیرزمینی باید سایر زمینه های اقتصادی منطقه مانند معادن و صنایع معدنی و بخش خدمات به ویژه جذب گردشگر مذهبی در این منطقه را تقویت نمود.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی گفت: اگر به دنبال توسعه اشتغال و ریشه کنی بیکاری در بردسکن هستیم باید صنایع به ویژه صنایع بزرگ را در منطقه گسترش دهیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی گفت: فقط یک معدن در بردسکن توانسته 700 نیروی کار را که بیش از 90 درصد آنان بومی منطقه هستند، جذب نماید؛ ده ها معدن و اندیس معدنی دیگر در این منطقه وجود دارند که با جذب سرمایه گذار و راه اندازی آن ها و ایجاد کارخانه های فرآوری می توان یک اشتغال مولد و پایدار در منطقه به وجود آورد.
ترشیزیان همچنین به موضوع توسعه پایدار در بخش معدن اشاره کرد و افزود: بر اساس نظریه متخصصان موضوع توسعه پایدار معادن، در صورتی توسعه پایدار توسط بخش معدن در یک منطقه ایجاد می شود که معدن کار در حفظ و صیانت از منابع خدادادی معدن و محیط زیست که متعلق به این نسل و نسل های آینده است همت گمارده و در این راه تلاش کند.
وی بیان کرد: مردم منطقه باید خود را در منافع حاصل از بهره برداری از معادن شریک و سهیم بدانند. این احساس وقتی به وجود می آید که جوانان بومی منطقه در اولویت جذب و استخدام آن معدن باشند و ...

سرخط اخبار