واردات قطعات خودرو نصف شد

نامه نیوز پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۴:۱۳
بر اساس گزارش گمرک، واردات قطعات منفصله برای تولید خودروی سواری و همچنین قطعات یدکی ۵۹ درصد به نسبت مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :
در این ماه در مجموع، ۲۹ میلیون و ۳۹۰ هزار و ۹۰۰ دلار انواع خودرو، قطعات منفصله و لوازم یدکی از طریق 
گمرکات به کشور وارد شده است. این میزان واردات در شرایطی است که شاهد بودیم طی مدت مشابه سال ۹۷، در مجموع ۶۸ میلیون و ۹۰۰ هزار و ۵۲۰ دلار انواع خودرو و قطعات مرتبط با آن به کشور وارد شد.بنابراین به نسبت سال گذشته شاهد افت ۵۹ درصدی در بخش واردات خودرو و قطعات متعلق به آن بوده ایم.
چند نکته درباره واردات این افت در بخش واردات خودروی CBU پررنگ تر است. در اولین ماه سال جاری شاهد هستیم که ۳۳۵ دستگاه انواع خودروی سواری از گمرکات کشور ترخیص شده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته، در مجموع هزار و ۲۶ دستگاه انواع خودروی سواری به کشور وارد شده بود. بنابراین در بخش واردات خودرو به کشور در اولین ماه سال جاری به نسبت مدت مشابه سال ۹۷، شاهد افت ۶۷/۵ درصدی هستیم. دلیل اصلی این مساله ممنوعیت واردات خودرو به کشور است که از ابتدای تیرماه سال گذشته اعمال شده است.
از دیگر نکات با اهمیت در ارتباط با واردات خودرو، قطعات منفصله و قطعات یدکی، خروج این بخش از فهرست اقلام عمده وارداتی به کشور است. پیش از این همواره شاهد بودیم که خودرو و قطعات منفصله برای تولید خودروهای سواری با ساخت داخل کمتر از ۳۰ درصد در رتبه اول تا سوم فهرست کالاهای عمده وارداتی به کشور قرار داشت. اما در اولین ماه سال جاری مشاهده می شود که این دست از کالاها جایی در میان لیست اقلام عمده وارداتی ندارند. خروج خودرو و قطعات منفصله از لیست اقلام عمده وارداتی بی ارتباط با کاهش تولید خودروهای مونتاژی در خطوط تولید دو خودروساز ...