پیش‌بینی‌های جوی، بیانگر بارندگی متعادل در اسفندماه فارس است

لوگوی ایرنا ایرنا . چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ساعت ۲۰:۱۶
شیراز-ایرنا-رییس مرکز پژوهش های جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز گفت: بررسی شواهد جوی و اقیانوسی بیانگر آن است که وضعیت استان فارس در بهمن ماه ۹۹ نیز مانند دی ماه کم باران است اما برای اسفندماه وضعیت مناسب تر و متعادل تری پیش بینی می شود.

سید محمد جعفر ناظم السادات، چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: جای امیدواری است که از نیمه اسفند ۹۹ با ورود توده های باران زا، استان فارس و دامنه های زاگرس وضعیت بارندگی بهتری داشته باشند.
عضو هیات علمی دانشگاه شیراز، با بیان اینکه استان فارس نیازمند الگوی ویژه برای پیش بینی تغییرات جوی و بارندگی هاست، گفت: با پیگیری های فراوان در سال ۹۸ اعتبار ویژه ای از سوی سازمان برنامه و بودجه برای طراحی مدل پیش بینی های جوی در این استان اختصاص یافت ولی متاسفانه با عدم همکاری برخی مدیران سابق در این استان، این اعتبارات جذب نشد و به خزانه بازگشت.
کاهش بارندگی در دی ماه ۹۹ نگرانی شهروندان و کشاورزان استان فارس را در پی داشته است و مقایسه بارندگی سال زراعی جاری فارس با پارسال نشانگر کاهش نزولات آسمانی است.
رییس اداره پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی هواشناسی فارس بیان کرد: میانگین بارش های سال زراعی جاری این استان تا پنجم دی ماه جاری، ۱۰۳ و یک دهم میلی متر بوده در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۱۶۰ میلی متر به ثبت رسیده است.
فرید اسماعیل زاده، در گفت و گو با ایرنا افزود: میزان بارندگی استان در سال زراعی جاری تاکنون نسبت به میانگین بلند مدت مدت مشابه پارسال ۲۶ درصد افزایش دارد.
وی ادامه داد: میزان بارش در شهر شیراز نیز در سال زراعی جاری تاکنون ۱۴۳ و یک دهم میلی متر بوده که این عدد در مدت مشابه پارسال ۱۴۴ و هشت دهم میلی متر ثبت شده است.
سال زراعی از ابتدای مهر هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور سال بعد ادامه دارد.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار