جوان از جفا به زن چادری در سریال ماه رمضان نوشت

خبر آنلاین پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۵:۵۷
جوان نوشت: در سریال «از یادها رفته» نگاهی ابلهانه و سخیف به زن چادری شده است؛ فریده نامادری مهربانو، زنی است که بیشتر یادآور زنان چادری فیلمفارسی های قبل از انقلاب است و تصویری بد از زنان چادری در ذهن متصور می سازد.

از آغاز ماه رمضان شبکه اول سیما مجموعه «از یادها رفته» را برای پخش روی آنتن برده است؛ مجموعه ای تاریخی به کارگردانی بهرام بهرامیان که بستر داستانی آن مربوط به دوره پهلوی اول و ماجرای کشف حجاب است. محور داستان دختری به نام مهربانو است که فرنگ درس خوانده و در کسوت عکاس در روزنامه مشغول به کار است. او پوشش غربی با شخصیتی موجه و مقبول دارد، در عین حال شجاع و جسور است، به طوری که به شیره کش خانه برای گرفتن عکس می رود و همه به او به عنوان دختری روشنفکر و تحصیلکرده از فرنگ نگاه می کنند و علاقه مند به وصالش هستند، اما این همه داستان نیست.
یک شخصیت ناجور به نام فریده
تا اینجای داستان مشکلی نیست و باید روند ماجرا را دنبال کرد تا سیر تحول شخصیت مهربانو را در طول اتفاقاتی که رخ می دهد ببینیم، اما آنچه باعث شد تا این یادداشت را بنویسیم نگاه ابلهانه و سخیف به زن چادری قصه است؛ فریده نامادری مهربانو زنی است که بیشتر یادآور زنان چادری فیلمفارسی های قبل از انقلاب است. با آن فک جلو آمده و خنده های مضحک و زننده ای که دارد به همراه اخلاق خاله زنکی شخصیت او را در نظر هر بیننده محجبه تلخ و گزنده کرده است، به صورتی که در نگاه اول و در مقایسه با سایر زنان سریال تصویر بدی از زنان چادری در ذهن متصور می شود. معلوم نیست این شخصیت ناجور آن هم با پوشش چادر عمدی شکل گرفته یا سهوی، اما در هر حال اصلاً وجهه مطلوبی ندارد، چه خوب بود حداقل در کنار چنین شخصیتی که برای معرفی تاریخ معاصر و کشف حجاب آورده شده زن مقبول و متشخص چادری را هم نشان می دادند تا فریده نمودی نداشته باشد و شخصیت بیمارش برای تمام زنان چادری قابل تعمیم نباشد.
قطعاً در یک مجموعه که قرار ...