ایران اکونومیست- در ابتدای هفته جاری شاهد یک شیب تند نوسان در نرخ ارز بودیم. یک کارشناس بازارز ارز عوامل روانی و بازاری این نوسان را به پنج موضوع مرتبط می داند که شامل «ریزش ۳۰ هزار واحدی بورس»، «افزایش انتظارات تورمی حاصل از اخبار منفی»، «هیجان سازی در فضای مجازی»، «تقاضای فصلی» و «رفتار نوسان گیران» می شود.

نرخ دلار بعد از ثباتی میان مدت در دامنه ۱۱ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان، در روز شنبه و همراه با اعتراضات بنزینی، به سرعت روندی افزایشی به خود گرفت و تا بعد از ظهر یکشنبه به ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان هم رسید. با این حال خیلی زود بازار در مقابل این نیروی افزایشی مقاومت کرد و قیمت را در مسیری کاهشی قرار داد؛ به طوری که اواخر همان روز یکشنبه دلار به ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان رسید. این روند کاهشی در روزهای دوشنبه و سه شنبه هم ادامه یافت و در مرز ۱۲ هزار تومان قرار گرفت. نرخ خرید هر دلار در بعد از ظهر سه شنبه در تابلوی صرافی های بانکی ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان و فروش ۱۲ هزار تومان درج شد. نرخ خرید هر یورو هم به ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان و فروش به ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.
کارشناسان علت رشد روزهای اخیر ارز در بازار را هیجانات ناشی از اعتراضاتی می دانند که از روز شنبه شروع شد. به هر حال، هر عاملی که نظم موجود را به هم می ریزد، خیلی سریع بازارهای مالی را متأثر می کند. این عامل در بازار ارز ایران خود را به شکل افزایش تقاضاهای احتیاطی بروز می دهد و از همین مسیر سنگینی کفه تقاضا، رشد قیمت را تسریع خواهد کرد.
فرشاد چهاردولی، کارشناس بازار ارز در گفت وگو با ایرناپلاس، عوامل تأثیرگذار در نوسان اخیر این بازار را تشریح کرد. به گفته وی، ریزش ۳۰ هزار واحدی بورس، افزایش انتظارات تورمی حاصل از اخبار منفی، هیجان سازی در فضای مجازی، تقاضای فصلی و رفتار نوسان گیران از عوامل اصلی این نوسانات بود.
عامل بورسی نوسان بازار ارز
چهاردولی درباره این عوامل توضیح داد: وقتی که شاخص کل بورس ۳۰ هزار واحد ریزش کرد، نقدینگی از این بازار به سمت بازارهای رقیبی مانند خودرو و ارز حرکت کرد. این ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار