چرا جریان‌های ایران‌ستیز از انتصاب رابرت مالی به عنوان مسئول امور ایران در وزارت خارجهٔ دولت بایدن عصبانی هستند؟ / تحلیل رضا نصری، تحلیلگر بین الملل را بخوانید

لوگوی انتخاب انتخاب . یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۲:۴۸
رابرت مالی معتقد است دولت بایدن نباید از آنچه جریان ایران ستیز «دستاورد فشار حداکثری» می خواند به مثابه «اهرم» مذاکراتی علیه ایران استفاده کند. به نظر او، اگر تحریم های ترامپ کارکرد «اهرم» داشت، خود او می توانست از آن برای کسب امتیاز بیش تر از ایران بهره برداری کند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رضا نصری، تحلیلگر و حقوقدان بین الملل در یک رشته توییت نوشت: چرا جریان های ایران ستیز در واشنگتن از انتصاب رابرت مالی به عنوان مسئول امور ایران در وزارت خارجهٔ دولت بایدن عصبانی هستند؛ یا اصولاً رویکرد او چه تفاوت هایی با سلف اش در دولت ترامپ دارد؟
اول اینکه رابرت مالی معتقد است دولت بایدن نباید از آنچه جریان ایران ستیز «دستاورد فشار حداکثری» می خواند به مثابه «اهرم» مذاکراتی علیه ایران استفاده کند. به نظر او، اگر تحریم های ترامپ کارکرد «اهرم» داشت، خود او می توانست از آن برای کسب امتیاز بیش تر از ایران بهره برداری کند.
در واقع، رابرت مالی معتقد است کنار گذاشتن برجام و تداوم روند افزایش فشار بر ایران باعث خواهد شد ایران نیز به «اهرم سازی» متقابل در حوزه هسته ای و منطقه ای روی بیاورد؛ و ایجاد چنین وضعیتی - یعنی مبادرت به مسابقهٔ اهرم سازی - را به نفع هیچ یک از بازیگران نمی داند.
از سوی دیگر، او باور دارد دوران ترامپ ثابت کرده است آمریکا همواره قادر است فشارهای سنگینی به صورت یکجانبه علیه کشورها اِعمال کند و معتقد است علم به این حقیقت خود «اهرمی» است که برای مذاکره کفایت می کند!
به بیان دیگر، او حفظ تحریم های کنونی را برای حفظ فشار به ایران واجب نمی داند و معتقد است صرف دانستن اینکه آمریکا همواره قادر به بازگرداندن تحریم هاست، خود یک اهرم موثر (روانی) است.
اما در عین حال، معتقد است نمایش «قدرت بیش از حد آمریکا» در تحمیل فشار در دوران ترامپ این پرسش را برای ایران و سرمایه گذاران خارجی ایجاد کرده که مقولهٔ «رفع تحریم» تا چه حد - در صورت تغییر دولت - قابل اتکاء است و از این رو ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار