یکی از شرکت های فعال در حوزه ژنوم، با استفاده از فناوری توالی سنجی DNA اقدام به غنی سازی ژنوم گیاه خربزه کرده است.

شرکت اکسفورد نانوپور (Oxford Nanopore) یکی از ارائه دهندگان رهیافت های توالی سنجی DNA است که محصولی به نام MinION را چند سال قبل به بازار عرضه کرده است. MinION یک دستگاه جیبی در اندازه های تلفن همراه بوده که با کمک آن می توان توالی ژنوم را به سرعت به دست آورد. نکته جالب توجه درباره این دستگاه آن است که این ابزار بسیار کوچک بوده به طوری که می توان با استفاده از یک کابل USB آن را به لپتاپ متصل کرد.
به تازگی شرکت کیجین (KeyGene) از اولین استفاده موفقیت آمیز توالی یابی DNA در گیاه خربزه داده است. این شرکت موفق شده تا غنی سازی ژنوم را در گیاه خربزه در ۸۰۰ نقطه انجام دهد. این کار به صورت انتخابی انجام شده است.
این دستاورد محققان باعث کاهش هزینه و زمان برای مطالعه مناطق مختلف ژنوم گیاهان می شود و می توان به بررسی سریع ژنوم مربوط به صفاتی نظیر رنگ میوه، طعم و مقاومت در برابر بیماری پرداخت.
با توالی یابی و تجزیه و تحلیل برخی محل ها در ساختار ژنوم، وجود اختلاف های ژنتیکی را در گیاهان می توان توضیح داد و از این نتایج در فرآیند پرورش گیاهان استفاده کرد. با این کار انواع بهبود یافته گیاهان را می توان به سرعت وارد بازار کرد.
توالی سازگار به محققان اجازه می دهد تا محل مورد نظر روی ژنوم توالی یابی شود. زمانی که یک بخش از DNA از نانوحفره عبور می کند، این دستگاه یک سری نوکلئوتید را شناسایی می کند. کامپیوتر این اطلاعات را با محل مورد نظر محقق چک می کند. اگر کامپیوتر اطلاعات مربوط به مناطق بررسی شده را با محل مورد نظر محقق یکسان تلقی کند، مقایسه انجام می شود. بعد دوباره به سراغ بخش بعدی DNA می رود.
تمام بخش توالی یابی در مدت کسری از ثانیه ...

عناوین مهم خبری