سعودی ها هم ترامپ را کنار گذاشتند/ شرایط برای افزایش قیمت نفت مساعد شد | خبرگزاری فارس

لوگوی مناظره مناظره . جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۸:۴۶
رویکرد سعودی ها نشان می دهد که آنها دیگر امیدی به بازگشت سیاست های ترامپی در سطح دولت آمریکا ندارند و احتمالا شرایط برای افزایش قیمت نفت طی ماه های آینده مساعد شده است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس، طی 4 سال گذشته دونالد ترامپ، به دو دلیل جلوی افزایش قابل توجه و کاهش قیمت نفت در بازار جهانی را می گرفت. نخست آنکه در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال 2019 قبل از پیروزی در سال 2016 وعده داده بود که قیمت بنزین را با هدف بالا بردن توانایی خرید مردم آمریکا پایین نگه خواهد داشت و به همین خاطر اصلا طرفدار افزایش قیمت نفت در بازار جهانی نبود و از طرف دیگر به شدت پیگیر توسعه فعالیت شرکت های نفتی در این کشور بود و به همین خاطر باز هم دوست نداشت قیمت نفت کاهش چشمگیری را تجربه کند.
در واقع ترامپ در طول 4 سالی که گذشت از تمام توان خود برای نگه داشتن قیمت نفت در محدوده حدود 40 تا 50 دلار استفاده کرد. در قالب این تلاش ها حتی دولت آمریکا با فشار به سعودی ها جلوی اقدام این کشور برای کاهش عرضه و بالا بردن قیمت را می گرفت و فقط در اوایل سال 2020 بود که به خاطر سقوط قیمت نفت در بازار جهانی و حتی منفی شدن قیمت نفت آمریکا، ترامپ موافقت کرد تا عرضه نفت آمریکا و دیگر کشورهای بازار جهانی کاهش یابد. 
* تغییر مسیر سعودی
در حالی که مقامات سعودی طی 4 سال ریاست جمهوری ترامپ به دلایل مختلف از جمله نیاز به حمایت دولت آمریکا در موضوع جنگ یمن و قتل جمال خاشقچی، تلاش کردند تا آنجا که می توانند خواسته های دولت ترامپ را اجرا کنند، اما دو هفته پیش عربستان به صورت داوطلبانه در اقدامی که در 4 سال گذشته بی سابقه بوده، اعلام کردند که یک میلیون بشکه از عرضه نفت خود به بازار جهانی کاهش می دهند. 
این مسئله باعث شد تا قیمت نفت افزایش چشمگیری را تجربه کند. این مسئله نشان می دهد که سعودی ها دیگر امیدی به آینده ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار