پیشنهاد نماینده سابق مجلس به آذری جهرمی

لوگوی برترینها برترینها . پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۷:۳۴

غلامعلی جعفرزاده نماینده سابق مجلس در روزنامه اعتماد نوشت: روز گذشته خبر احضار محمدجواد آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دوازدهمین دولت جمهوری اسلامی به دادسرای فرهنگ و رسانه به اتهام آنچه استنکاف از اجرای دستور قضایی صادر شده برای فیلترینگ شبکه اجتماعی اینستاگرام خوانده شد، منتشر شد.
این خبر در نوع خود عجیب بود و تا آنجا که من در خاطر دارم، بعید است بتوان نمونه مشابهی برای آن پیدا کرد که وزیری را در دوران وزارتش به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار کرده باشند اما خبر زمانی عجیب تر شد که مراجع رسمی اعلام کردند وزیر ارتباطات با قرار التزام آزاد شده است و این یعنی قصدشان بازداشت و جلب وزیر دولت بوده است.
این خبر عجیب را می توان از 2 زاویه تحلیل کرد؛ زاویه نخست مربوط به اصرار برخی نهادها بر مقوله فیلترینگ است. تجربه فیلترینگ های صورت گرفته در جمهوری اسلامی به خوبی به ما نشان داده که این مساله هرگز با موفقیت همراه نخواهد بود و تنها و تنها موجبات کوچ دسته جمعی کاربران از یک شبکه اجتماعی به شبکه اجتماعی دیگری را فراهم می کند هرچند که شبکه های اجتماعی تلگرام و توییتر که هر دو در ایران فیلتر هستند، مثال نقض این مهم به شمار می روند، چراکه پس از فیلترینگ آنان نیز نه تنها از تعداد کاربران شان کاسته نشد بلکه اثرگذاری آنان نیز به شکل قابل توجهی افزایش یافت و تنها اثر فیلترینگ، استفاده تعداد قابل توجهی از مردم از فیلترشکن ها بود.
این مساله به خوبی نشان می دهد که مسوولان و نهادهای حامی فیلترینگ در جمهوری اسلامی نه تنها از این مهم نتیجه مطلوبی نگرفته اند بلکه مورد تمسخر افکار عمومی درون و برون از مرزهای ایران نیز قرار گرفتند ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار