روابط 27 ساله محور مذاکرات رؤسای جمهور چین و قرقیزستان

فارس نیوز پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۸
رؤسای جمهور چین و قرقیزستان در دیداری در «بیشکک» روابط 27 ساله 2 کشور را بررسی کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین و «سورانبای جین بیک اف» رئیس جمهور قرقیزستان در نشستی مطبوعاتی درباره توسعه روابط 2 کشور صحبت کردند.
در این نشست شی جین پینگ اظهار داشت: در گفت وگو با رئیس جمهوری قرقیزستان ما نتایج همکاری 27 ساله بین «بیشکک» و «پکن» را بررسی کردیم.
وی گفت: قرقیزستان و چین در مقابل چالش ها و تغییرات مقاومت کردند و امروز هم مجموعه اسناد همکاری برای تعمیق روابط دوجانبه در حوزه های مختلف به امضا رسید.
رئیس جمهور چین تصریح کرد: طرح های جدید، گسترده و بزرگی با هدف تقویت روابط سودمند متقابل تعیین شدند.
شی جین پینگ خاطر نشان کرد: به غیر از روابط اقتصادی و سیاسی قرقیزستان و چین در زمینه فرهنگی، روابط بین استان ها، آموزش، گردشگری، دفاع از مکان های تاریخی همکاری خواهند کرد.
در ادامه جین بیک اف گفت: نقش شی جین پینگ در توسعه روابط دوجانبه بین چین و قرقیزستان قابل توجه است و بیشکک از حمایت وی تشکر می کند و سفر فعلی رئیس جمهور فصل جدیدی در روابط دوجانبه باز می کند.
رئیس جمهور قرقیزستان تصریح کرد: امروز مذاکرات گسترده ای درباره همکاری قرقیزی- چینی انجام شد و هر 2 کشور با تأکید بر اشتراکات، جاده ابریشم را پل ارتباطی 2 کشور عنوان کردند.
وی با اشاره به مسائل داخلی چین خاطر نشان کرد: از نظر بیشکک تایوان و چین یک کشور هستند و دولت پکن تنها دولت قانونی می باشد و این مواضع رسمی قرقیزستان است.
جین بیک اف گفت: تأمین امنیت جهانی و منطقه ای به طور سنتی اولویت سیاست خارجه قرقیزستان و چین است که اشتراکات در این زمینه فرصت های جدی برای توسعه همکاری دوجانبه باز می کند.
رئیس جمهور قرقیزستان با ...

سرخط اخبار