حمایت ها و مشوق های مورد نیاز تولید

واحد مرکزی خبر پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۹
شناسایی اولویت های حمایت از تولید برای تحقق رونق تولید در کشور، یکی از الزاماتی است که باید توسط سیاستگذار و قانونگذار انجام گیرد تا شاهد حمایت مؤثر و اثربخش از تولید کشور و همچنین ایجاد اشتغال پایدار به واسطه رونق تولید در کشور باشیم.

پژوهش خبری صدا وسیما :«رونق تولید» که محور اصلی فعالیت های اقتصادی در سال جاری را تشکیل می دهد بدون حمایت از تولیدکنندگان در بخش های مختلف صنعت و اقتصاد کشور میسر نخواهد بود. از همین رو، به منظور حمایت بهتر و مؤثرتر از فعالان عرصه تولید کشور، شناسایی نیازها و اولویت های حمایتی آنها در هر بخش، نقش بسزایی در برنامه ریزی، سیاستگذاری و تهیه نقشه راهی برای رفع موانع تولید و فراهم کردن مسیری هموار برای رونق تولید دارد. بر این اساس، در گزارش پیشرو با استناد به گزارش های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ابتدا به معرفی انواع حمایت هایی مورد نیاز تولید پرداخته می شود و پس از آن، اولویت های حمایت های مورد نیاز در چند بخش صنعتی کشور در مصاحبه با تولیدکنندگان آن بخش مورد بررسی قرار می گیرد.
 معرفی انواع حمایت های مورد نیاز تولید
براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، انواع حمایت هایی که میتوان در جهت حمایت از تولید انجام داد و تولید کشور نیز در شرایطی کنونی به این حمایت ها نیاز دارد، براساس قوانین اول تا ششم برنامه توسعه کشور در 20 دسته شناسایی شده است که در ذیل به همراه تعریفی مختصر از آنها ارائه می شود؛ هر چند که اولویت حمایتی از یک صنعت به صنعت دیگر متفاوت است و با توجه به شرایط اقتصادی کشور نیز اولویت های حمایتی مورد نیاز نیز تغییر خواهد کرد.
1. حمایت ارزی: حمایت از تولید و سرمایه گذاری از طریق تخصیص ارز با نرخی کمتر از نرخ بازار آزاد یا تسهیلاتی برای نقل و انتقالات ارزی است.
2. حمایت بیمه ای: هرگونه کمک دولت به پوشش گسترده تر بیمه ای و ارائه خدمات بیمه ای برای حمایت از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی است. مثل بیمه ...

سرخط اخبار