حاشیه های بازار تولید خودرو / تکلیف خودروهای ناقص چه می شود؟

تجارت نیوز جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۱
این هفته بازار خودرو با خبرهای بسیاری مواجه بود، از خروج خودورسازی های خارجی و هشدار وزیر صنعت به فرانسوی ها گرفته تا بازدید دادستان تهران از پارکینگ سایپا که باعث شد تولید خودرو حاشیه ساز شود.

به گزارش  تجارت نیوز ، در هفته ای که گذشت طرح ساماندهی صنعت خودرو بار دیگر از سوی شورای نگهبان به مجلس ارجاع داده شد و دادستان تهران نیز خط و نشان تازه ای برای خودروسازان کشید. در این هفته اما شاهد اظهارنظرها و اتفاقات دیگری در حاشیه صنعت خودرو کشور بودیم که در مرور اخبار هفته به آنها خواهیم پرداخت.
خودروهایی که با تحریم رفتند
همان طور که پیش از اعمال تحریم ها پیش بینی می شد با خروج شرکای خودروسازی کشور، سبد محصولاتی تولیدکنند گان داخلی نیز کوچک تر شده است. براساس بررسی های «دنیای اقتصاد» طی یک سالی که از تحریم های صنعت خودرو گذشته تولید نزدیک به ۲۰ محصول که همگی مونتاژی به حساب می آیند، متوقف شده است.
با خروج آمریکا از برجام و پس از آن تحریم صنعت خودروی ایران، ابتدا تیراژ افت کرد و به تدریج تولید برخی خودروها نیز متوقف شد. هرچند خودروسازان توانستند با توجه به ذخیره قطعات در بازه زمانی سه ماهه حدفاصل نقض برجام تا آغاز تحریم، تولید برخی از محصولات شان را چند ماهی ادامه دهند، با این حال با اتمام قطعات، دومینوی توقف تولید مونتاژی ها آغاز شد.
بر این اساس شرکت ایران خودرو از آغاز تحریم تا به امروز، سه محصول خود شامل سوزوکی گرند ویتارا، تندر۹۰ معمولی و تندر۹۰ اتومات را از خط تولید خارج کرده است. هنوز مشخص نیست آیا ایران خودرو می تواند محصولاتی مانند هایما و دانگ فنگ را که به شرکای خارجی تعلق دارند، حفظ کند یا نه؟ همچنین احتمال اینکه پژو ۲۰۰۸ نیز به لیست محصولات حذف شده آبی های جاده مخصوص اضافه شود، بسیار زیاد است.
براساس این گزارش سایپایی ها نیز سه محصول خود را تا به امروز به دلیل تحریم از خط تولید خارج کرده اند. برلیانس و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار