برگزیده مقیم کشور های اسلامی جایزه مصطفی (ص) ۲۰۱۹ در پنجمین نشست ایسا به معرفی دستگاه تشخیص سرطان (CDO) خود که از دقت و حساسیت بالایی برخوردار است، پرداخت.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی (ص)، پنجمین نشست آشنایی صنایع با دستاورد های دانشمندان جهان اسلام (EISA) از ۱۰ تا ۱۷ آذر سال جاری به صورت مجازی برگزار می شود.
محمد عبدالاحد، دانشیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و برگزیده مقیم کشور های اسلامی جایزه مصطفی (ص) ۲۰۱۹، در پنجمین نشست ایسا اظهار داشت: CDP یک ابزار جراحی نوین برای تشخیص نواحی سرطانی در حین عمل جراحی بیماران مبتلا به سرطان سینه است که جراح را از ضایعات نئوپلاستیک مطلع می کند. این دستگاه دارای تاییدیه نظام پزشکی است و در بسیاری از مراکز جراحی مورد استفاده قرار می¬گیرد و حق ثبت اختراع (پتنت) آمریکا را نیز دارد.
وی با بیان جزئیات بیشتر در مورد کارکرد این دستگاه گفت: یکی از مهم ترین تفاوت های فیزیولوژیکی بین سلول های سرطانی و سلول های سالم، استفاده از گلوکز یا اکسیژن برای استخراج انرژی جهت متابولیسم سلول ها است. در طول روند تغییرات ناشی از سرطان، سلول های سرطانی فرآیند متابولیسم خود را از فسفوریلاسیون اکسیداتیو به گلیکولیز تغییر میدهند. مکانیزم گلیکولیز به دو صورت انجام می شود؛ گلیکولیز بی هوازی و گلیکولیز هوازی. در اثر این تغییر که اثر واربورگ نام دارد، سلول های سرطانی از گلیکولیز برای تأمین انرژی مورد نیازشان استفاده می کنند و با این واکنش موجب فعال شدن برخی از سیگنال های متابولیسم در سلول های محیطی مانند فیبروبلاست ها و ماکروفاژ های موجود در محیط تومور و تحریک گلیکولیز در این سلول ها می شوند.
عبدالاحد خاطرنشان کرد: اگر در بافت حاشیه یک تومور (نواحی اطراف تومور)، سلول هایی با گلیکولیز فعال داشته ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار