اگر دولت اقدام به حذف یارانه سه دهک بالای جامعه که حدود ۲۰ میلیون نفر هستند کند، از این طریق ۱۰.۹ هزار میلیارد تومان سالانه در منابع صرفه جویی خواهد شد که حدود هفده برابر صرفه جویی منابع حاصل از حذف یارانه نقدی موالید جدید است.

در این سال ها زیاد با این جمله مواجه شده ایم که نرخ رشد جمعیت ایران به سمت صفر در حال میل کردن است و در آینده ای نه چندان دور، جمعیت ایران به یک جمعیت سالخورده تبدیل خواهد شد و این یک تهدید جدی برای جامعه خواهد بود.
به گزارش « تابناک اقتصادی »؛ از این روی، در مصاحبه های مسئولین بارها از سیاست های تشویق به فرزندآوری گفته شده، اما در عمل عکس این موضوعات در حال رخ دادن است. از بدو تولد نوزادان، خانواده ها درگیر هزینه های سنگین می باشند و همین میل به فرزندآوری را در خانواده ها به خصوص خانواده های جوان کمتر کرده است و این خانواده ها تنها به یک فرزند و در حالت خوشبینانه به دو فرزند اکتفا می کنند.
از سوی دیگر، علاوه بر افزایش شدید هزینه های فرزندآوری، درآمد های حداقلی مانند پرداخت یارانه نقدی به فرزندان تازه متولد شده نیز در این سال ها تکلیفی نامشخص داشته است. از سال ۱۳۹۷ به بعد، یارانه نوزدان تازه متولد شده با چالشی جدی مواجه شده و دولت در این زمینه تصمیمات جالبی گرفته است. از ابتدای سال جاری نیز پرداخت یارانه نقدی نوزادان متولد ۱۳۹۹ در هاله ای از ابهام قرار داشته و به تازگی و با تصمیم هیات وزیران، پرداخت یارانه به نوزادان مشروط اعلام شده است.
هیات وزیران در جلسه روز یکشنبه یازدهم خرداد ماه سال جاری با تصویب آیین نامه اجرایی منابع و مصارف هدفمندی یارانه ها اعلام کرد که موالید جدید صرفاً با تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در صورت وجود منابع به تشخیص سازمان هدفمندی یارانه ها مشمول دریافت یارانه خواهند بود .
این تصمیم با واکنش های مختلفی همراه بود؛ از جمله اینکه دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام طی توئیتی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری