تاکنون هیچ دروازه بانی از قاره آسیا نتوانسته عنوان بهترین بازیکن سال این قاره را به خود اختصاص دهد.

به گزارش ایسنا، جایزه مرد سال آسیا از سال ۱۹۹۴ در قاره کهن به بهترین بازیکن سال این قاره اهدا می شود. این جایزه به بهترین بازیکنی داده می شود که در یکی از تیم های آسیایی بازی کند و به همین خاطر بازیکنان آسیایی که در اروپا بازی می کنند در این فهرست قرار نمی گیرند.
* اولین برنده عنوان مرد سال چه کسی بود؟
در اولین دوره یعنی سال ۱۹۹۴ سعد العویران عربستانی به پاس درخشش در جام جهانی ۹۴ عنوان بهترین بازیکن سال را به دست آورد.
* کدام ایرانی ها برنده جایزه مرد سال شدند؟
تاکنون چهار بازیکن از ایران توانستند ارزشمندترین جایزه انفرادی در قاره کهن را به دست بیاورند. خداداد عزیزی در سال ۱۹۹۶، علی دایی در سال ۱۹۹۶، مهدی مهدوی کیا در سال ۲۰۰۳ و علی کریمی در سال ۲۰۰۴ چهار بازیکنی از ایران هستند که به این مهم رسیدند و در صورتی که بیرانوند دوم دسامبر به عنوان مرد سال آسیا در سال ۲۰۱۹ انتخاب شود، پنجمین ایرانی دریافت کننده این عنوان می شود.
* پرافتخارترین کشور
عربستان با داشتن ۸ عنوان برترین بازیکن سال در بین تمامی کشورهای آسیایی بهترین رکورد را دارد و ژاپن با ۶ نماینده دوم است.
* تاریخ سازی از نوع بیرانوند
نکته جالب اینکه تاکنون هیچ دروازه بانی از قاره آسیا حتی نامزد بهترین بازیکن سال نیز نشده بود و حضور بیرانوند در بین نامزدهای نهایی خود یک تاریخ سازی محسوب می شود و در صورتی نیز که بتواند عنوان برترین بازیکن را به دست بیاورد اولین دروازه بانی در سطح قاره است که به این مهم دست می یابد.
* دیگر ایرانی هایی که از رسیدن به سکوی نخست بازماندند:
علی دایی در سال ۹۶ بعد از خداداد عزیزی نفر دوم شد.
کریم باقری در سال ۹۷ بعد از علی دایی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار