با وجود اینکه دولت بر اساس مصوبه مردادماه هیات وزیران فرآیند استخراج رمزارز را به عنوان صنعت پذیرفته، تأمین برق و سوخت موردنیاز این صنعت با مشکلاتی مواجه است. به باور اعضای انجمن های فعال در این حوزه دولت با توجه به نوع نرخ گذاری برای انرژی موردنیاز صنعت ماینینگ روند رقابت در این صنعت را مختل کرده است.

مشکلات مربوط به مصوبه هیأت وزیران درباره فرایند استخراج (ماینینگ) فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده (رمز ارز) موضوعی بود که در هفتادوسومین نشست کمیته ماده 12 بررسی شد. منع نیروگاه های موجود اعم از نیروگاه های حرارتی و نیروگاه های انرژی های تجدید پذیر از فروش برق به بخش خصوصی و شیوه نرخ گذاری انرژی و سوخت موردنیاز این صنعت، مواردی بودند که از نگاه فعالان صنعت ماینینگ باید اصلاح شوند.
حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران با اشاره به مصوبه مردادماه هیات دولت در مورد ماینینگ ها و به رسمیت شناختن آنها به عنوان یک صنعت، تصریح کرد: بر اساس ماده 4 این مصوبه تأمین برق متقاضیان استخراج رمزارزها تنها با دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا احداث نیروگاه های جدید خارج از شبکه سراسری صورت می گیرد. به عبارت دیگر نیروگاه های موجود اعم از نیروگاه های حرارتی و نیروگاه های انرژی های تجدید پذیر از فروش برق به بخش خصوصی دیگر منع شده اند.
وی ادامه داد: منع نیروگاه های موجود از فروش برق خود به صنعت ماینینگ مصداق اخلال در رقابت است. از طرفی مصوبه هیات دولت می گوید تأمین برق متقاضیان استخراج رمز ارزها فقط با دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا احداث نیروگاه های جدید خارج از شبکه سراسری صورت می گیرد اما متقاضیان استفاده کننده از برق خارج از شبکه، وزارت نیرو را ملزم می کند که نرخ گاز دریافتی برای تولید برق را به نرخ متوسط صادرات گاز ایران بپردازند.
قائم مقام دبیر کمیته ماده 12 تصریح کرد: در واقع تعرفه سوخت گاز موردنیاز متقاضیان استفاده کننده از برق خارج از شبکه وزارت نیرو، با قیمت 70 درصد متوسط ریالی گاز صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما محاسبه می ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار