دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با بیان اینکه نرخ سوخت هواپیماهای باری و هلی کوپتر هر لیتر حدود ۶۰۰۰ تومان محاسبه می شود، گفت: حمل و نقل هوایی کالا در کشور ما برای صاحبان کالا توجیه ندارد و ۱۰ فروند هواپیمای باری کشور زمین گیر است.

مقصود اسعدی سامانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره نرخ سوخت هواپیماهای مسافری و باری اظهار داشت: نرخ سوخت هواپیماهای مسافری در کشور ما برای هواپیماها با رجیستر ایران هر لیتر ۶۰۰ تومان محاسبه می شود.
دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی افزود:  این سوخت هر لیتر ۶۰۰ تومان که به ناوگان مسافری هوایی اختصاص می یابد بر اساس «پرواز آن هواپیما» و «ایرانی بودن رجیستر آن» است.
* نرخ سوخت هواپیمای کارگو ۶۰۰۰ تومان
وی اضافه کرد: همچنین نرخ سوخت برای هواپیماهای باری و هلی کوپتر در کشور ما هر لیتر بیش از ۶ هزار تومان است در واقع نرخ سوخت هواپیماهای باری ۱۰ برابر نرخ سوخت هواپیمای مسافری در ایران است و به همین دلیل حمل و نقل کالا از طریق هواپیما برای صاحبان کالا توجیه اقتصادی ندارد.
* زمین گیری هواپیماهای باری ناوگان هوایی کشور به دلیل گرانی نرخ سوخت
اسعدی سامانی افزود: در حال حاضر هواپیماهای باری ناوگان هوایی کشور که حدود ۱۰ فروند است، همه زمین گیر هستند زیرا برای هیچ صادرکننده ای مقرون به صرفه نیست که با این نرخ، بار از طریق هوایی جابه جا کند؛  برخی کالاهایی هم که از طریق حمل و نقل هوایی در حال حاضر جابه جا می شود، بیشتر از طریق قسمت کارگو هواپیماهای مسافری است .
دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با تأکید بر اینکه ضرورت دارد نرخ سوخت هواپیماهای باری تعدیل شود، ادامه داد: ما بارها به دولت این موضوع را تذکر داده ایم که اگر بخواهیم صادرات و واردات هوایی تقویت شود، باید نرخ سوخت هواپیمای باری تعدیل شود؛ ما اعتراض خود را اعلام کرده ایم اما تاکنون دولت تصمیم جدی برای یکسان سازی نرخ سوخت هواپیما های مسافربری و باری ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار