خبرآن لاین: پیش بینی رهبری درباره آمریکا درست بود

مشرق نیوز پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰:۴۷
یک خبرگزاری دولتی تصریح کرد نگاه بدبینانه رهبر انقلاب درباره سرنوشت توافق با آمریکا درست و دقیق بوده است.

به گزارش مشرق، کیهان در ویژه های خود نوشت:
خبرآن لاین در یادداشتی نوشت:رئیس جمهور به پشتوانه درک و تجاربش، از جمله کسانی بود که بر این نظر بود که می توان با آمریکا مذاکره نمود و به نتایج مذاکرات هم امیدوار و دلبسته بود. حسن روحانی مذاکره با کدخدا را توصیه می نمود. اتفاقا زمانی که بر منصب ریاست جمهوری نشست، مذاکره با کدخدا را عملی نمود.
محمدجواد ظریف چهره شاخصی بود که تجاربش او را به این باور رسانده بود که دنیای امروز دنیای چندجانبه گرایی است و بر همین اساس، چنین باور داشت که می توان در یک تفاهم جهانی و در قالب تعامل با اروپا و آمریکا، به یک نتیجه مناسب دست یافت. ظریف دنیای امروز را دنیایی فراتر از یک جانبه گرایی تصور می نمود.
رهبر جمهوری اسلامی ایران، علی رغم موافقت با مذاکرات در قالبی که آن را «نرمش قهرمانانه» صورت بندی نموده بود، از آغاز معتقد بودند آمریکایی ها- چه دموکرات و چه جمهوری خواه- اساساً به لوازم مذاکره و آداب مذاکره پایبند نیستند. باور رهبری چنین بود که آمریکایی ها، دستان مخملین را در مذاکره نشان می دهند اما رفتار گرگ صفتانه در پنهان انجام می دهند. مطابق این چارچوب دلبستگی به مذاکره به تنهایی کافی نبود. به همین جهت رهبر جمهوری اسلامی ایران پیش و همزمان با مذاکرات، دو رویکرد مستقل و مکمل (سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و تقویت دفاع ملی)، را توصیه و پیشنهاد می کردند.
شاید اگر اوباما همچنان در مصدر کار می بود، فهم روحانی و فرضیه ظریف از مذاکره با آمریکایی ها و اروپا، اکنون به یک اصل تبدیل شده بود و شاید امروز می شد مقامات بلندپایه کاخ سفید را افرادی متعهد به توافقات توصیف نمود.
اما آمدن ترامپ در کاخ سفید، پیش ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار