معرفی کیت تشخیص کووید-19 برگزیده جایزه مصطفی(ص)

لوگوی خبرگزاری آنا خبرگزاری آنا . جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ساعت ۱۸:۵۹
جکی یینگ، دانشمند برگزیده جایزه مصطفی(ص) 2015 در حوزه فناوری نانو، طی سخنرانی خود در پنجمین نشست آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام (EISA) در مورد کیت تشخیص کرونا TEPAT 1.0 و تولیدات دیگر صحبت کرد.

به گزارشگروه دانشگاه خبرگزاری آنااز ستاد ارتباطات و اطلاع ­رسانی بنیاد مصطفی(ص)،  پنجمین نشست آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام (EISA) از تاریخ ۱۰ تا ۱۷ آذر ماه سال جاری به صورت مجازی برگزار می شود.
پروفسور جکی­ یینگ، برگزیده جایزه مصطفی(ص)2015 در این نشست گفت: محصولات تولید شده در شرکت نوآور تشخیص آزمایشگاهی Cellbae Pte Ltd - که شعبه اصلی آن در سنگاپور است- را موضوع صحبت خود قرار داد. این شرکت در سال 2017 از آژانس علوم، فناوری و تحقیقات (A*STAR) خارج شد و به پژوهش آزمایشگاهی  (برون تنی) در زمینه سمیت دارویی و تولید محصولات پرداخت.  
برگزیده جایزه مصطفی(ص) کیت مدل مالتی­پلکس آرتی-پی­سی­آرTEPAT 1.0  را برای تشخیص ویروس کرونا معرفی کرد. کیت حاضر، امکان تشخیص سریع و اختصاصی RNA ویروس کرونای استخراج شده از نمونه­ های گرفته ­شده از حلق و بینی را با حساسیت بالا فراهم می کند.
یینگ اظهار کرد: TEPAT 1.0 می­تواند در هر واکنش، 6 رونوشت RNA ویروسی را با اطمینان بیش از 95 درصد تشخیص دهد. این کیت اگر بهترین کیت تشخیص موجود در بازار نباشد، قطعاً یکی از بهترین ها است. چون تنها کیت تشخیص در جهان است که با پوشش و حساسیت ۱۰۰ درصدی، تمام ژنوم ­های ویروس کرونا را شناسایی می ­کند.
وی افزود: اعتبار سنجی بالینی، حساسیت و دقت تشخیص 100 درصدیِ بدون واکنش متقابل با گونه های غیر کرونا در این کیت را نشان می­دهد. نکته قابل توجه این کیت، تشخیص دو ژن اختصاصی  RdRpP و M (پروتئین غشایی ویروس) است. این ویژگی، امکان تشخیص اختصاصی تر و  با حساسیت بیشتر را فراهم می­ کند.
جکی ­ یینگ اظهار کرد: این ژن ها تحت فشارهای انتخابی مختلفی قرار می­ گیرند ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار