آیه 39 سوره مبارکه «حج» به مؤمنان مظلوم و ستمدیده از سوی کفار برای دفاع اذن الهی است و از طرف دیگر وعده داده که نصرت و امداد الهی نیز شامل آنها می شود؛ از این منظر دفاع امری است که به واسطه دستور الهی قدسیت و ارزش ذاتی دارد.

امروز، 31 شهریورماه، آغاز هفته «دفاع مقدس» است؛ هفته ای که یادآور رشادت ها، دلاوری ها و ایثارگری های ملت ایران است که با دست خالی و در حالی که انقلاب نوپای خود را تازه به ثمر رسانده بودند، در مقابل جبهه جهانی مستکبران شرق و غرب قرار گرفتند که صدام را به عنوان نوک پیکان این نبرد نابرابر انتخاب کرده بود و چه امری مقدس تر از دفاع از شرف، عزت، وطن و ارزش های دینی، ملی و تاریخی یک ملت. به همین دلیل اجماع قلبی و ذهنی در جامعه درباره مقدس بودن این نبرد هشت ساله شکل گرفته است.
در قرآن کریم نیز در مورد دفاع و جهاد آیات متعددی بیان شده است که از ابعاد مختلف به این موضوع پرداخته اند که یکی از این ابعاد ارزشمندی یا به تعبیر دیگر قداست امر دفاع در مقابل هجوم دشمن است.
قرآن در آیه 39 سوره مبارکه «حج» در این باره می فرماید: «أُذِنَ لِلَّذینَ یُقاتَلونَ بِأَنَّهُم ظُلِموا وَإِنَّ اللَّهَ عَلى نَصرِهِم لَقَدیر؛ به آنها که جنگ بر آنان تحمیل شده اجازه قتال داده شد. چرا که مورد ستم قرار گرفته اند و خدا بر یاری آنها تواناست».
مرحوم علامه طباطبایی در تفسیر المیزان درباره این آیه چنین بیان می کند: «از ظاهر سیاق بر مى آید که مراد از جمله (اذن) فرمان به اذن باشد، نه اینکه بخواهد از اذن سابق خبر دهد. دیگر اینکه از جمله (للذین یقاتلون) بر مى آید که مراد از این اذن، اذن به قتال است، و به همین جهت نفرمود: (اذن للذین آمنوا) بلکه فرمود: (اذن للذین یقاتلون) پس این که تعبیر را عوض کرد، و فرمود: (للذین یقاتلون)، خود دلیل بر این است که به چه کارى اجازه داده شده اند.
قرائتى که در میان همه مسلمین دائر است این است که جمله (یقاتلون) را به فتح «تاء» و به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار