اگزما در پاییز بدتر می شود

تابناک چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۸
در بیماری اگزما، پوست نواحی خاصی از بدن به شدت خشک و نازک شده و گاهی دچار تاول های ریز و خونریزی می شود. گرچه این مشکل پوستی قابل کنترل است، اما با سرد شدن هوا احتمال عود و تشدید آن افزایش پیدا می کند.

دکتر پروین منصوری، متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه در فصل پاییز و بهار آلرژی های پوستی بیشتر می شود بیان کرد:
«سرد شدن هوا، وزش باد و پراکنده شدن گرده های مختلف گل باعث خشکی پوست و تشدید آن می شود.
در فصول سرد سال برخی از افراد ترجیح می دهند دوش آب گرم بگیرند، اما آب گرم با درجه بالا چربی پوست را از بین می برد و باعث تشدید خشکی، خارش و تشدید بیماری اگزما می شود.
از استحمام روزانه در پاییز خودداری کنید، اما دوش گرفتن بدون استفاده از مواد پاک کننده با آب ولرم و چرب کردن با لوسیون های بدن یا روغن هایی که مخصوص چرب کردن پوست های خشک است می تواند به این افراد کمک کند.
صابون ها و مواد پاک کننده ای که حالت اسیدی و قلیایی بالا دارند برای افرادی که دچار اگزمای پوستی هستند خوب نیستند و بهتر است از صابون هایی با PHخنثی و معادل PH پوست استفاده شود.
خارش یکی از علائم مهم خشکی پوست است. افرادی که مبتلا به آلرژی و اگزمای آتوپیک هستند، به دلیل شرایط جوی فصل پاییز بیشتر به این مشکل دچار می شوند.
برای پیشگیری از تشدید خشکی پوست، خارش و اگزما در پاییز مهم ترین نکته دوری از مواد حساسیت زا است. این افراد سعی کنند کمتر و در مواقع ضروری از خانه خارج شده و اگر دچار آسم و یا تنگی نفس نیستند، از دستگاه بخور سرد در محل زندگی استفاده کنند.
به دلیل سردشدن هوا توصیه می شود افراد لباس های کلفت به ویژه لباس های پشمی بپوشند و برای کاهش اگزما و خارش پوست بهتر است زیر لباس پشمی و لباس هایی با الیاف پلاستیک، لباس های نخی پوشیده شود.»
چرا دچار اگزما می شویم؟
علت اصلی اگزما هنوز دقیقا مشخص نیست. بعضی ها معتقدند فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن در پاسخ به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار