ایران اکونومیست- یک کارشناس اقتصادی گفت: بازار ایران و البته بازارهای جهانی حس کرده اند که بایدن پیروز انتخابات آمریکا خواهد شد. این موضوع تصور عرضه بیشتر دلار در کوتاه مدت و به تبع آن کاهش نرخ دلار را تقویت کرد. ۲۲۳۲۲۳

سید محمد صادق الحسینی با اشاره به واقعی نبودن نرخ فعلی دلار گفت: مدل های اقتصادی نشان می دهد که اکنون قیمت دلار باید بین ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان باشد. اگر بخواهیم سطح رقابت پذیری اقتصاد کشور را حفظ کنیم، دلار باید در این بازه قرار داشته باشد.
این کارشناس اقتصادی با بیان این که افزایش نرخ دلار به بالای ۳۰ هزار تومان دلایل متعددی داشت، اظهار داشت: اخیراً دولت در حال حمایت از بازار بورس بود. این اقدام باعث خلق ۳۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط بانک ها و ارائه آن به زیر مجموعه های خود شد که در پی آن حقوقی ها جایگزین برخی حقیقی ها شده و این پول هوشمند سریعاً به بازار ارز منتقل گردید.
وی افزود: با حمایت دولت از بورس مردم نیز تصور ادامه دار بودن این حمایت ها و تداوم روند شدید افزایشی را در بازار بورس داشتند. همین امر خبر از افزایش نقدینگی بیش از پیش را می داد و طبیعتاً این موضوع به لحاظ انتظاری مردم را به خرید ارز ترغیب می کرد.
صادق الحسینی افزود: عده ای از مردم بر این باور بودند که دولت برای جبران کسری بودجه خود، آن را به صورت پولی تامین خواهد کرد؛ اما مخالفت رئیس کل بانک مرکزی با دولت برای تأمین پولی کسری بودجه باعث شد تا در آینده تورم های بسیار بالا را پشت سر نگذاریم.
دلار
بازارها حس کرده اند، بایدن پیروز انتخابات آمریکا می شود
صادق الحسینی با بیان این که نظرسنجی انتخابات آمریکا در عرضه انتظاری و در تقاضای واقعی ارز تاثیر داشت، گفت: بازار ایران و البته بازارهای جهانی حس کرده اند که بایدن پیروز انتخابات آمریکا خواهد شد. این موضوع تصور عرضه بیشتر دلار در کوتاه مدت و به تبع آن کاهش نرخ دلار را تقویت کرد.
این کارشناس اقتصادی ادامه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار