یک روزنامه اقتصادی به نقل از کارشناسان نوشته که آنها به رشد ادامه دار بازار در روزهای آینده خوش بین هستند و پیش بینی می کنند این رشد حداقل برای یک بازه شش ماهه تداوم داشته باشد.

به گزارش تجارت نیوز ، منحنی شاخص کل بورس تهران روز سه شنبه برای دومین روز پیاپی صعودی ترسیم شد. افزایشی که با رشد شاخص هموزن همراه شد. این موضوع عموما به عنوان نشانه ای از رشد متوازن شرکت های کوچک و بزرگ در بورس تلقی می شود. چرخش بورس در دو روز گذشته با افزایش ورودی پول سرمایه گذاران حقیقی محقق شده است. در شرایطی که بسیاری به انتظار مداخله دولت برای متعادل کردن بازارسهام بودند، ورودی پول حقیقی ها در روز دوشنبه به ۴۰۰ میلیارد تومان و در روز سه شنبه به هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسید. این جهش نشان می دهد اگر به جای مداخله های دستوری در بورس، حذف مداخله های غیرضروری، همانند اتفاقی که در بازار نیما افتاد در دستور کار قرار بگیرد، بورس می تواند همچنان برای فعالان اقتصادی جذاب باقی بماند. به گفته کارشناسان، هرچند بروز نشانه هایی از همگرایی دولت، مجلس و بورس از دلایل برون زای رشد اخیر بوده، اما بازگشایی نماد خودروساز ها و همچنین تقویت احتمال برداشتن سقف رشد نرخ دلار در سامانه نیما نیز در چرخش دوباره بازارسهام نقشی مهم بازی کرده است.
چرخش بورس بدون مداخله
شاخص بورس پس از ۲۰ روز در حالی رشد بالای ۳ درصد را تجربه کرد که به اعتقاد کارشناسان بازار با اعتماد حقیقی ها برگشت نه پول حقوقی ها. ورود هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی در روز گذشته دلیل این مدعا است. همگرایی دولت، مجلس و بورس گرچه علت اصلی این رشد است اما شایعه برداشتن سقف رشد نرخ دلار در سامانه نیما و بازگشایی نماد خودرویی ها از مهم ترین دلایل این اتفاق بود. دیروز در ۷۰ درصد نمادها، حقیقی ها خریدار اکثریت و در ۳۰ درصد نمادها حقوقی ها خریدار اکثریت بودند و این یعنی بازگشت ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار