سریال «روزی روزگاری» به کارگردانی «امرالله احمدجو» که نخستین بار در ابتدای دهه هفتاد روی آنتن تلویزیون رفت این روزها از شبکه آی فیلم درحال پخش است.

به گزارش خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا ، این روزها سریال «روی روزگاری» از شبکه آی فیلم درحال پخش است. سریالی به نویسندگی و کارگردانی امرالله احمدجو و تهیه کنندگی بهروز خوش رزم که نخستین بار در سال 1371 از شبکه یک سیما روی آنتن رفت. «روزی روزگاری» در زمان خود از سریال های پربیننده و به اصطلاح «خیابان خلوت کن» تلویزیون بود.
 «روزی روزگاری» کِی و کجا بود؟!
اگرچه در سریال اشارات مشخصی به تاریخ وقوع داستان نمی شود، اما از شواهد و قرائن پیداست که ماجرا مربوط به اواخر حکومت قاجار و دوران آشفتگی و فقدان قدرت فائقه مرکزی است. از طرف دیگر، جغرافیای داستان هم بیشتر یادآور مناطق نیمه بیابانی فلات مرکزی و جنوب غربی ایران (شاید بین شیراز و اصفهان) است.
البته محل فیلمبرداری سریال در اطراف شهرستان «میمه» اصفهان (زادگاه امرالله احمدجو) است اما انگار او به عمد تلاش کرده تا اشاره مستقیمی به این تاریخ و جغرافیا نشود تا این اثر، آینه تمام قد پیشینه روستایی و ایلیاتی بخش عمده ای از ایرانیان باشد.
 داستانی که تکراری نشد
داستان سریال درباره رقابت دو سرکرده گروه راهزنان به نام های مراد بیگ(خسرو شکیبایی) و حسام بیگ (محمود پاک نیت) است که برای تعیین قلمرو راهزنی خود با یکدیگر منازعه و جنگ دارند.
مرادبیگ در یک درگیری به سختی زخمی شده و پیکر زخمی و خون آلود او تسط عده ای از روستانشینان حاشیه بیابان پیدا می شود. در بین روستائیان زنی مسن و دنیادیده و مقتدر به نام «خاله لیلا» (ژاله علو) از «مرادبیگ» تا رسیدن به بهبودی مراقبت می کند.
مرادبیگ که عمری آواره کوه و بیابان بوده و از طریق راهزنی گذران عمر ...

سرخط اخبار