رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: متخصصان هسته ای کشور قادرند در عرض یک ماه ظرفیت غنی سازی را به بالای ۲۰ هزار سو برسانند.

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، علی اکبر صالحی در یک گفت وگوی رادیویی اظهار کرد: ما با قبول کردن محدودیت هایی که به ماهیت برنامه ما لطمه نمی زند اقدامات فنی را انجام دادیم. یک محدودیت این بود که فلز اورانیوم نسازیم؛ خب ما اصلا بنای ساخت آن را نداشتیم، یا فلز پلوتونیوم که برای آن هم بنایی برای ساخت نداریم؛ اما این محدودیت ها لطمه ای به استخراج و اکتشاف، ساخت نیروگاه اتمی قدرت، چرخه سوخت و ... نزد.
وی ادامه داد: ترامپ با خروج از برجام فرصتی پیش آورد که ملت ایران به این واقعیت دست یابند که فرزندان ایران به گونه ای برجام را تدوین کردند که ظرف دو ماه بیش از ۱۰ نوع ماشین جدید را ساختند و تست کردند. واقعا متخصصان ما به شکل عاشورایی شبانه روز کار کردند تا نشان دهند صنعت هسته ای نشاط خود را دارد.
وی تاکید کرد: ما بنا نداریم این ماشین ها را به مرحله تولید برسانیم، اما یک چالش سیاسی بود و باید ظرفیت و توان و اراده ایران را به طرف مقابل در برابر بدعهدی شان نشان می دادیم تا بدانند اگر خلف وعده کردند ایران آنقدر هوشمند بوده است که پل های پشت سرش را خراب نکند و به علاوه پل های دیگری هم زده که بهتر از گذشته به صحنه برگردد. در آخرین گزارش آژانس هم این اقدامات مورد تأیید قرار گرفت.
صالحی خاطرنشان کرد: ما قبلا حدود شش هزار سو واحد غنی سازی داشتیم، اما نزدیک به سه هزار سو در این مدت اضافه کردیم که حدود ۵۰ درصد افزایش را نشان می دهد و تأکید می کنم که قادریم در عرض یک ماه این ظرفیت را به بالای ۲۰ هزار سو برسیم.
معاون رئیس جمهور تاکید کرد: طرف مقابل در چالش سیاسی که ایجاد کرده، باخته است و الان به دنبال راهی برای برون رفت هستند.
صالحی تصریح ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار