۶ نکته درباره تحریم های جدید علیه ایران؛ از استیصال آمریکا تا منتفی شدن همزمان جنگ و مذاکره

خبرگزاری تسنیم سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۰
آمریکا شب گذشته اعلام کرد تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال کرده است. بررسی تحلیل این تحریم ها نشانه های جالبی پیش پای محققان درباره تقابل دو راهبرد ایران و آمریکا نشان می دهد.

- اخبار بین الملل -
به گزارش خبرنگار گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، دولت آمریکا روز گذشته (3 تیر 98) اعلام کرد که تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال کرده است. بر اساس اعلام کاخ سفید، تحریم 3 فرمانده ارشد سپاه، فرماندهان مناطق 5گانه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین تحریم دفتر رهبر انقلاب محتوای اصلی این تحریم ها بوده است. آمریکا همچنین اعلام کرد که تا آخر این هفته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان را هم به این تحریم می افزاید.
جزئیات تحریم های جدید آمریکا/ ظریف هم تحریم می شود
اقدام جدید آمریکا در تحریم ایران شاید در نگاه اول ابتکار تازه ای از سوی واشنگتن برای اعمال فشار بر ایران باشد اما واکاوی بیشتر این تحریم ها می تواند از چند مفهوم اساسی درباره مناقشات ایران و آمریکا پرده برداری کند که در ذیل به 6 نکته از آنها می پردازیم.
1 تحریم های جدید از منظر «کارکرد»؛ حرکت نمایشی یا تحریم های واقعی؟
بررسی تحریم های آمریکا از منظر کارکرد نشان می دهد که این تحریم ها نه تنها کارکردی ندارد، بلکه اساساً یک اقدام انفعالی و تا حد قابل توجهی خنده دار است. در حالی که آمریکا پیش از این کل سپاه پاسداران را گروه تروریستی توصیف و آن را تحریم کرده بود، حالا اعلام کرده که 3 فرمانده ارشد و 5 فرمانده از مجموعه نیروی دریایی سپاه را هم تحریم می کند! در حالی که بنا به قاعده عموم و خصوص مطلق، این فرماندهان از آنجا که در کل سپاهی محسوب می شوند، پیش از این هم عملاً تحریمی محسوب می شدند، لذا اعلام اینکه آنها جدیداً به لیست تحریم ها افزوده شده اند، عملاً بی معنا و بدون کارکرد است.
همچنین ادعای اینکه آمریکا دارایی های رهبر ...

سرخط اخبار