سلاح غرب باعث طولانی شدن جنگ در سوریه شد

دریافت خبر : جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۰
پیتر فورد: سلاح غرب و پول برخی کشورهای خلیج (فارس) مانع از پایان یافتن جنگ در سوریه شد و این درگیری ها همچنان ادامه یافت.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک از واشنگتن؛ سفیر پیشین انگلیس در سوریه گفت فراهم کردن سلاح توسط کشورهای غربی و تامین پول توسط برخی کشورهای خلیج (فارس) برای گروههایی که در حال جنگ با دولت سوریه هستند باعث طولانی شدن جنگ در این کشور شده است.
پیتر فورد افزود حتی زمانیکه این خشونت ها در سوریه پایان یابد، جنگ غرب در سوریه به روش های دیگر ادامه خواهد یافت.
15 مارس مصادف با سالگرد آغاز تظاهرات ضد دولتی در سوریه در سال 2011 میلادی است که به دنبال آن به درگیری های خشونت بار میان گروههای مخالف و نیروهای دولتی این کشور منجر شد.
این درگیری ها با فعالیت گروههای مختلف تروریستی از جمله گروه وهابی-صهیونیستی داعش (فعالیت آن در روسیه ممنوع اعلام شده است) درخاک سوریه تشدید شد.
بر اساس آماری که سازمان ملل متحد منتشر کرده است از آغاز خشونت ها در سوریه حدود 500 هزار نفر کشته شده اند.
فورد گفت: بدون شک، اگر غرب و برخی کشورهای خلیج (فارس) از این گروهها به صورت گسترده حمایت نمی کردند، دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه همانند جنگ سال 1980 میلادی با اخوان المسلمین، به راحتی می توانست این درگیری ها را مهار کند.
وی افزود: فراهم شدن اسلحه توسط غرب و پول برخی کشورهای خلیج (فارس) مانع از پایان یافتن جنگ در سوریه شد و این درگیری ها همچنان ادامه یافت.
پیتر فورد تاکید کرد: درگیری نظامی در ادلب ممکن بود طی دو سال به پایان برسد اما جنگ غرب در سوریه با روش های دیگر از جمله جنگ اقتصادی و جنگ اطلاعاتی به آسانی ادامه خواهد یافت. 
سفیر پیشین انگلیس در سوریه گفت در صورتی که غرب و کشورهای عربی در این درگیری دخالت نمی کردند، ...

[ مشاهده متن کامل سلاح غرب باعث طولانی شدن جنگ در سوریه شد واحد مرکزی خبر ]