«همزمان با هم پیمان شدن کردهای مایوس با اسد، زمزمه های بازگشت داعش بالا گرفته و قدرت آمریکایی کم سو شده است.»

آفتاب نیوز :
روزنامه نیویورک تایمز در سرمقاله زیر به بررسی جوانب خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه پرداخته است:
«زمانی که دونالد ترامپ، ریاست جمهوری را با وعده پایان دادن به "جنگ های بی پایان" تحت تصدی درآورد، هیچ گاه در مورد این موضوع که برآورده شدن این امر می تواند تا حدودی به معنای رها کردن هم پیمانان [آمریکا] باشد، حرفی زده نشد؛ کردهایی که در نابود کردن داعش مدد رساندند، یا دولت افغانستان در کابل، از این هم پیمانان به شمار می روند. نشریه نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش کرد که خارج کردن نیروهای آمریکا از سوریه، می تواند نیاز به حمل و نقل هوایی داشته باشد؛ این اقدام برای جابجا کردن 50 سلاح اتمی آمریکا که در پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه نگهداری می شود نیز لازم خواهد بود.
طبق گزارش بی بی سی، طی حمله ترکیه به مناطق تحت کنترل کردها، ده ها تن از غیرنظامیان و جنگجویان کشته شدند؛ چراغ سبز برای انجام این عملیات، نخست توسط کاخ سفید نشان داده شد. به گزارش نیویورک تایمز، جنگجویان داعش و اعضای خانواده آن ها که در اردوگاه نیروهای کرد نگهداری می شدند، [به دنبال این عملیات] مثل باد پراکنده شده اند. از سوی دیگر، کردها که حال هدف گلوله نیروهای ترک قرار دارند، سریعا با دولت سوریه پیمان بستند و این دولت نیز ارتش خود -که حمایت روسیه را داراست- به شمال کشور فرستاد.
در بین هزاران تصمیمی که به آمریکا، نقش یک داور را در مرز سوریه و ترکیه می داد، تنها یک اقدام به بروز آشوب و خون ریزی روزهای اخیر در منطقه منجر شد؛ این تصمیم هفته گذشته، در یک تماس تلفنی میان ترامپ و رجب طیب اردوغان اتخاذ شد.
تصمیم مذکور می تواند با یک استراتژی گسترده دیگر هم ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار