کند کردن تیغ تحریم ها با افزایش هزینه ها برای تحریم کنندگان

فارس نیوز سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۵:۲۷
اعمال تحریم علیه ایران برای آمریکا و کشورهای دیگر نیز هزینه هایی دارد که بالا بردن این هزینه ها از سوی ایران، سبب کاهش قدرت آمریکا در اعمال تحریم می شود و کشورهای دیگر را نیز از همراهی کردن با تحریم های آمریکا منصرف می کند.

خبرگزاری فارس؛ تحریم نه تنها برای کشور تحریم شده هزینه هایی ایجاد می کند، برای کشور تحریم کننده و کشورهای تبعیت کننده از نظام تحریمی نیز هزینه دارد. آمریکا که مدت هاست از ابزار تحریم علیه ایران استفاده می کند به خوبی از این موضوع آگاه است و تمام تلاش خود را می کند تا با کاهش هزینه های تحریم، نظام تحریمی خود را علیه ایران کارآمدتر کند.
*مهمترین هزینه های تحریم برای آمریکا چیست؟
اعمال تحریم های مالی علیه ایران، هزینه هایی برای آمریکا دارد که از جمله مهم ترین آنها عبارتند از:
1) فشارهای بین المللی در زمینه نقض حقوق بشر به دلیل محدودیت های ایجاد شده در زمینه واردات کالاهای بشردوستانه همچون دارو: ریچارد نفیو مسئول تیم طراحی تحریم ها علیه ایران در کتاب «هنر تحریم ها؛ نگاهی از درون میدان» نوشته است : «در مورد اعمال تحریم ها در کشور ایران در این زمینه دولت آمریکا مسئولیت خود در مورد مسائل بشردوستانه را در حداقل ممکن دانسته و از زیر بار آنها شانه خالی کرده است، اما ساده انگارانه خواهد بود که بخواهیم جنبه های منفی اعمال تحریم را در طراحی سیاست تحریم نادیده بگیریم».
2) هزینه های ایجاد زیرساخت های لازم برای کنترل کشور تحریم شده: اطمینان از اجرای تحریم های مؤثر و جلوگیری از دور زدن تحریم ها نیازمند ایجاد زیرساخت هایی برای رصد کشور تحریم شده است. در صورتی که امکان رصد فعالیت کشور تحریم شده وجود نداشته باشد، عملاً تحریم های مالی را به راحتی می توان دور زد. از این رو آمریکا برای اعمال تحریم های مالی مؤثر نیازمند یک سازوکار رصد قوی است تا ایران نتواند تحریم ها را دور بزند.
3) هزینه های همراه کردن کشورهای مختلف با نظام تحریمی: ...

سرخط اخبار