فضائل امیرالمومنین بی پایان است/ امام علی(ع) در منابع اهل سنت

خبرگزاری مهر دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۵:۳۰
خبرگزاری مهر ، گروه دین و اندیشه: درک مقام وجودی حضرت امیرالمومنین اگرچه از عهده عقول ما بر نمی آید و این شناخت شاید خارج از حیطه عقل باشد، اما با بررسی روایات اهل بیت می توان فهمی هرچند نسبی از آن ذوات مقدسه یافت. به مناسبت بیست و یکم ماه مبارک رمضان، با محمد شجاعی، کارشناس مسائل مذهبی به گفتگو نشستیم. متن زیر مشروح گفتگوی مهر با این دانش آموخته فلسفه دانشگاه تهران است؛ *به نظر شما شناخت شخصیت حضرت امیرالمؤمنین (ع) چگونه ممکن است و چطور می شود ابعاد وجودی ایشان را فهم کرد؟ اوج «شب قدر» شبِ شهادت وجود مقدس امیرالمؤمنین (ع)، پدر عزیز و آسمانیِ ماست. بر ما فرزندان و شیعیانِ ایشان واجب است که معرفتِ امام را داشته باشیم. پیامبر (ص) فرمودند «مَنْ ماتَ وَ لَمْ یَعْرِفْ إمامَ زَمانِهِ ماتَ مَیْتَةً جاهِلِیَّةً» اگر کسی بمیرد و امام زمان خودش را نشناسد، به مرگ جاهلیت مرده است. براساس این روایت، شناخت وجود مقدس امیرالمؤمنین (ع) تا حدودی به معنی شناخت شخصیت امام زمانِ خود ماست و از طرفی شناخت خانواده آسمانیِ ما بر ما واجب است. برای شناخت امام، منابعی وجود دارد، یک منبع قرآن است، ...

خبرگزاری مهر ، گروه دین و اندیشه: درک مقام وجودی حضرت امیرالمومنین اگرچه از عهده عقول ما بر نمی آید و این شناخت شاید خارج از حیطه عقل باشد، اما با بررسی روایات اهل بیت می توان فهمی هرچند نسبی از آن ذوات مقدسه یافت. به مناسبت بیست و یکم ماه مبارک رمضان، با محمد شجاعی، کارشناس مسائل مذهبی به گفتگو نشستیم.
متن زیر مشروح گفتگوی مهر با این دانش آموخته فلسفه دانشگاه تهران است؛
*به نظر شما شناخت شخصیت حضرت امیرالمؤمنین ( ع) چگونه ممکن است و چطور می شود ابعاد وجودی ایشان را فهم کرد؟
اوج «شب قدر» شبِ شهادت وجود مقدس امیرالمؤمنین ( ع) ، پدر عزیز و آسمانیِ ماست. بر ما فرزندان و شیعیانِ ایشان واجب است که معرفتِ امام را داشته باشیم.
پیامبر ( ص) فرمودند «مَنْ ماتَ وَ لَمْ یَعْرِفْ إمامَ زَمانِهِ ماتَ مَیْتَةً جاهِلِیَّةً» اگر کسی بمیرد و امام زمان خودش را نشناسد، به مرگ جاهلیت مرده است. براساس این روایت، شناخت وجود مقدس امیرالمؤمنین (ع) تا حدودی به معنی شناخت شخصیت امام زمانِ خود ماست و از طرفی شناخت خانواده آسمانیِ ما بر ما واجب است.
برای شناخت امام، منابعی وجود دارد، یک منبع قرآن است، همانطور که امام باقر (ع) فرمود « أنزِلَ ربعُ القرآن فینا» یعنی یک چهارم قرآن درباره ما اهل بیت نازل شده است. منبع دیگر، منابع امام شناسیِ شیعه و منابع امام شناسیِ اهل سنت است. احادیثی که اهل درباره اهل بیت نقل کرده اند، بسیار زیاد است. دانشمندان غیر مسلمان، اعم از مسیحی و یهودی، هندو و ادیان و مکاتب دیگر در مورد امیرالمؤمنین (ع) و فرمایشات بلندی دارند.
*مثلاً در مورد علم امیرالمومنین چطور می شود بحث کرد؟ دامنه مقام و علم معصوم ...

سرخط اخبار