بوشهر - مکان یابی ساخت و سازهایی درحریم پارک ملی نایبند نگرانی هایی را برای فعالان و حامیان محیط زیست ایجاد کرده است و انتظار دارند سازمان محیط زیست بهترین تصمیم را بگیرد.

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها، راضیه اشعثی: منطق محیط زیستی حکم می کند که مکان یابی فعالیت های انسانی منطبق بر شرایط اجتماعی عدالت گستر باشد تا با یک اکوسیستم کارکردی بر بستر جغرافیایی خویش توانی برای تداوم زندگی زیستمندان آن وجود داشته باشد.
در چند دهه اخیر شهرستان عسلویه با مکان یابی نامناسب صنایع گاز و تراکم صنایع پتروشیمی در گیر است.
درگیری با دود و دم، با زخم کهنه سوخت مشعل ها و دودکش های بلند، پخش و انبارش گوگردهای روباز، ضایعات و پسماندهای پتروشیمی ها، رهاسازی پساب صنعتی به دریا، تردد کشتی ها، آلایندگی منابع آب، خاک، هوا و دریا، آلایندگی اجتماعی، دوگانگی فرهنگی، نابودی کشاورزی، کاهش امید، نابودی حیات گونه های گیاهی و جانوری، مرگ پنهان آبزیان بر بستر آب های کم عمق خلیج نایبند و … مجموعه ای از این موارد، عسلویه را در ردیف آلاینده ترین مناطق قرار داده است.
این مسائل حاصل اشتباهات و سهل انگاری هایی است که الزامات محیط زیستی در این فضای جغرافیایی نادیده گرفته شد. حالا این فرصت هست تا تجربه اشتباهات گذشته با نگاهی به پیامدها و عواقب آن در حوزه بهره وری از منابع انرژی شهرستان های جنوبی از جمله شهرستان عسلویه تکرار نشود.
حالا مکان یابی نسنجیده و غیرمعقولانه یک مجتمع مسکونی – خوابگاهی تحت عنوان مجموعه گردشگری به مساحت ۲.۶ هکتار، در رأس خلیج نایبند به عنوان یک مکان طبیعی خاص و منحصربه فرد به چالشی دیگر تبدیل شده است.
چشم انداز اکوتوریسمی دماغه نایبند با ساخت ساختمان های چندین طبقه و ایجاد مجتمع های مسکونی گسترده در جوار خلیج نایبند و روستای سنتی هاله محصور شده و از چشم نوازی خواهد افتاد.
دوستداران محیط زیست ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار