شناسایی ظرفیت معادن یکی از موتورهای محرکه بخش اقتصاد در شرایط تحریم است. آن طور که برآورد شده 3/98 درصد از معادن ایران کوچک مقیاس هستند و ۸۵ درصد سهم اشتغال معادن هم مربوط به معادن کوچک و این بخش ۶۵ درصد تولید را به خود اختصاص داده است.

به گزارش تجارت نیوز ، پنج سال پیش محمد نعمت زاده، وزیر صنعت وقت از سند استراتژی توسعه صنعتی رونمایی کرد؛ این در حالی بود که این برنامه برای سومین بار نوشته می شد و نقشه راه معدن نیز در این برنامه توسعه ای گنجانده و تعریف شده بود.
هدف های ایمیدرو به عنوان ترکیبی از شرکت مادر، حامی و تسهیل کننده توسعه بخش تا سال ۱۴۰۴ براساس سند استراتژی توسعه صنعتی در بخش تولید شامل تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد، ۸۰۰ هزار تن مس، ۵/۱ میلیون تن آلومینیوم و ۱۵۰ میلیون تن محصولات معدنی برنامه ریزی شده بود.
این آمار و ارقام در حالی در برنامه سند استراتژی توسعه صنعتی گنجانده شد که تنها شش سال و نیم دیگر تا شروع سال ۱۴۰۴ باقی مانده است. آمارها نشان می دهد که طی سال های گذشته معدنکاران توانسته اند ۲۵ میلیون تن فولاد تولید کنند؛ در حالی که مطابق سند چشم انداز ۱۴۰۴ تولید این محصول به ۵۵ میلیون تن پیش بینی شده است.
آن طور که شَمای کلی اقتصاد نشان می دهد بخش معدن هم به دلیل تشدید تحریم ها و اعمال عوارض دولتی حال و روز خوبی ندارد. پررنگ نبودن حضور سرمایه گذاران خارجی در این حوزه، کُند شدن خط تولید معادن کوچک و متوسط همه از نیاز وضعیت تولید صنایع معدنی به تقویت شدن حکایت دارد.
با این تصویر ارائه شده ایمیدرو در نیمه دوم سال در نظر دارد با توان بیشتری به افتتاح طرح های صنعتی و معدنی خود بپردازد. آن طور که خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو عنوان کرده است: «سال جاری با توان افزون تری برنامه های افتتاح طرح ها به پیش می رود و رقمی در حدود ۵/ ۳ میلیارد دلار پروژه وارد مدار تولید می شود که ملموس ترین نتایج آن، ایجاد حدود ۱۰ هزار شغل به طور مستقیم ...

سرخط اخبار