تهران- ایرنا- نمونه مشابهی از مسجد «ایاصوفیه» ترکیه با حمایت های مسکو، در ابعاد کوچک تر و با کاربری کلیسا در سوریه ساخته می شود.

به گزارش روزنامه هنر، کلیسای ایاصوفیه در استان غربی حما ساخته می شود و روسیه منابع مالی موردنیاز برای ساخت آن را تامین خواهد کرد. کار ساخت این بنا در روزهای باقی مانده از ماه اوت (مرداد) آغاز می شود.
نبیل آل عبداالله (Nabeul Al-Abdullah) سرپرست این پروژه می گوید: این کلیسا یک کلیسای کوچک و نمادین است که طول و عرضش از چهار متر تجاوز نخواهد کرد. بنای مذکور برای نمایش چهره واقعی سوریه طراحی می شود که مهد همزیستی تمدن ها و فرهنگ های مختلف است.
این اقدام در واکنش به تصمیم رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه برای تغییر کاربری موزه ایاصوفیه استانبول به مسجد صورت می گیرد.
ویتالی میلونف ، نماینده مجلس روسیه در گفت وگو با خبرگزاری غیررسمی ریافان در این باره عنوان کرد: سوریه برخلاف ترکیه کشوری است که امکان برقراری گفت وگوی صلح آمیز و مثبت میان ادیان در آن وجود دارد.
ایاصوفیه در قرن ششم میلادی به فرمان ژوستینین یکم از امپراطوران روم شرقی (بیزانس) ساخته شد و تا ۹۱۶ سال مرکز کلیسای ارتدوکس خاوری بود. این بنا در سال ۱۴۵۳ به دنبال فتح قسطنطنیه (استانبول کنونی) به دست سلطان محمد عثمانی، از کلیسا به مسجد تغییر کاربری داد.
مسلمانان سراسر جهان برای چند سده زیر گنبد خاکستری و مناره های سربه فلک کشیده این شاهکار معماری نماز اقامه کردند. اما در اوایل دهه ۱۹۳۰، با روی کار آمدن آتاتورک و تشکیل جمهوری ترکیه، این مسجد به موزه تبدیل شد. از همان زمان درخواستهایی برای تبدیل دوباره این بنا به مسجد وجود داشت که در سالهای اخیر پررنگ تر شده است. طرفداران این طرح، ۲۹ مه (۸ یا ۹ خرداد) هر سال به مناسبت سالگرد فتح قسطنطنیه به دست امپراطوری عثمانی در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار