تهران- ایرنا- اولین مجسمه از یک زن سیاه پوست در پاریس برای گرامیداشت یاد یکی از قهرمانان راه مبارزه با برده داری، در این شهر ساخته می شود.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از خبرگزاری فرانسه، آن ایدالگو شهردار پاریس روز گذشته از برنامه ها برای ساخت اولین مجسمه از یک زن سیاهپوست در این شهر خبر داد.
این مجسمه در گرامیداشت یاد قهرمانی ساخته می شود که در اوایل قرن نوزدهم میلادی در جزیره گوادلوپ دریای کارائیب علیه برده داری مبارزه کرد. این بانوی سیاه پوست که سولیتود (Solitude) نام دارد، یکی از چهره های کلیدی در جنبش مقاومت علیه برده داری در گوادلوپ بود که به همین دلیل نیز در سی سالگی اعدام شد.
ایدالگو در مراسم افتتاح پارکی به نام سولیتود خبر ساخت تندیس یادبود وی را داد و گفت: پاریس یاد سولیتود را که با شجاعت و تعهد خود به عدالت راه را به سوی لغو برده داری در فرانسه باز کرد، با افتتاح پارکی به نام او گرامی می دارد.
شهردار پاریس ادامه داد: به زودی مجسمه ای از این قهرمان در این پارک برافراشته می شود که اولین مجسمه از یک زن سیاه پوست در پاریس است. نمادی قدرتمند برای آن که هیچگاه مبارزه وی را از یاد نبریم.
برده داری در سال ۱۷۹۴ میلادی در فرانسه لغو شد اما بنا به دستور ناپلئون بناپارت ، گروهی سرباز در سال ۱۸۰۲ به گوادلوپ اعزام شدند تا سنت برده داری را در این منطقه احیا کنند.
این حرکت جرقه یک شورش را روشن کرد و زنان سیاهپوستی که قبلا برده بودند، به پا خاستند. سولیتود در جریان این اعتراضات بازداشت و در تاریخ ۲۹ نوامبر ۱۸۰۲ اعدام شد. اجرای این حکم آنقدر عقب افتاد تا این بانوی باردار سیاهپوست بتواند فرزندش را به دنیا بیاورد. روز بعد از تولد، حکم اعدام اجرا شد.
موج جدید مبارزات ضدنژادپرستی در فرانسه
در بحبوحه جنبش ضدنژادپرستی که با قتل جورج فلوید به دست ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار