ایسنا نوشت: رئیس جمهوری پیشین مصر اعلام کرد که وی یکی از کسانی بوده که ششم اکتبر را به عنوان موعد جنگ علیه رژیم صهیونیستی تعیین کردند. وی در این اظهارات غیرمنتظره، اسراری نظامی از دو جنگ سال ۱۹۶۷ و ۱۹۷۳ را فاش کرد.

به گزارش روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، محمد حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر برای اولین بار از زمان برکناری اش در جریان انقلاب ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ در ویدیویی در یوتیوب درباره حوادث جنگ ششم اکتبر ۱۹۷۳ صحبت کرد.
مبارک که در آن زمان فرمانده نیروی هوایی بود خاطراتش را از شکست ۱۹۶۷ ذکر کرد و گفت: این یک جنگ نبود. بدون هشدار یا هیچ طرحی ما مورد هدف قرار گرفتیم.
وی درباره جنگ فرسایشی (ژوئیه ۶۷ تا اوت ۷۰) و نقش آن در پیروزی جنگ اکتبر نیز صحبت کرد.
نیروی هوایی رژیم صهیونیستی پنجم ژوئن ۱۹۶۷ حمله غافلگیرکننده ای به پایگاه های نیروی هوایی مصر داشت و جرقه جنگ شش روزه یا "النکسة" را زد. این جنگ به کشته شدن ۲۰ هزار عرب و ۸۰۰ اسرائیلی و نابودی ۷۰ تا ۸۰ درصد از تجهیزات جنگی در کشورهای عربی و دو الی پنج درصد در اسرائیل منجر شد.
مبارک گفت: انور سادات، رئیس جمهوری فقید زمانی که تصمیم به جنگ گرفت طرحی را تهیه کردیم و زمان زیادی به مشورت بین دفاع هوایی، لشکر دوم و سوم ارتش با حضور سعد الشاذلی(رئیس ستاد) و احمد اسماعیل(وزیر جنگ اسبق) گذشت و مقدمات رسمی از آوریل ۱۹۷۳ چیده شد.
وی به سفر هیئت نظامی سوریه به قاهره در ماه اوت برای نشست با مسؤولان مصری و مشخص کردن موعد جنگ اشاره کرد و گفت که وی یکی از حاضران در این نشست بوده است و در این نشست تاریخ ششم اکتبر تعیین شد. اختلافاتی بین الشاذلی و السادات درباره تاکتیک های جنگ در آغاز جنگ مصر علیه اسرائیل برای آزادی سینا رخ داد و همین مساله به دور کردن وی از ستاد ارتش منجر شد. وی به عنوان سفیر مصر در انگلیس و پرتغال تعیین شد.
مبارک افزود، جوانان میزان فداکاری نسل اکتبر ۱۹۷۳ را نمی دانند؛ نسلی که تلاش ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار