وزیر خارجه فرانسه بار دیگر از فروش سلاح به عربستان حمایت کرد

ایسنا پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۷
وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه با روزنامه لوپوئن چاپ پاریس بار دیگر از فروش سلاح به عربستان سعودی حمایت کرد و گفت: فروش سلاح به عربستان در چارچوب پیمان تجارت قانونی سلاح و مواد ۶ و ۷ این پیمان صورت می گیرد.

به گزارش ایسنا، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه با این روزنامه لوپوئن چاپ پاریس بار دیگر از فروش سلاح به عربستان سعودی حمایت کرد و گفت:«فروش سلاح به عربستان در چارچوب پیمان تجارت قانونی سلاح و مواد ۶ و ۷ این پیمان صورت می گیرد.»
سخنان وزیر پیشین دفاع فرانسه و رئیس کنونی دستگاه سیاست خارجی این کشور در حالی است که انتقادات فراوانی در هفته های اخیر به جهت فروش سلاح به عربستان صورت گرفته است. شش ماه پیش، گروهی از وکلای فرانسوی تحت نام «کابینه وکلای فرانسه» سخنان وزیر خارجه را انکار و اعلام کردند طبق مستندات و شواهدی که دارند صادرات سلاح به عربستان به هیچ وجه مفاد پیمان تجارت قانونی اسلحه را رعایت نکرده و کاملا غیرقانونی است چرا که عربستان این تجهیزات نظامی را در جنگ یمن و علیه شهروندان بی دفاع از جمله زنان و کودکان بکار می گیرد.
ادامه فروش تسلیحات به عربستان به یکی از مهم ترین چالش های دولت حاکم در این کشور تبدیل شده است تا جایی که هفته گذشته یکی از نمایندگان پارلمان فرانسه از حزب حاکم ریاست جمهوری در پی ادامه فروش سلاح به عربستان از این حزب جدا شد.
براساس گزارش یورو نیوز، در ماه گذشته میلادی یک کشتی صادرات سلاح به عربستان در بندر لوآور فرانسه توسط فعالان ضدجنگ فرانسه متوقف شد اما یک هفته پس از آن بخش اعظمی از این صادرات از طریق بندر مارسی سرانجام به عربستان فرستاده شد.
دولت فرانسه همچنین در هفته های گذشته از سوی سه نهاد غیردولتی متهم شده که به طور قانونی اما به شیوه ای مبهم سلاح ها و مهماتی به عربستان می فروشد که نیروهای نظامی این کشور امکان دارد از آن ها برای قتل عام غیرنظامیان در یمن استفاده کنند.
ادامه فروش ...

سرخط اخبار