نزدیک به ده سال است که هرچند وقت یک بار حرف جدایی شهرری از تهران مطرح می شود و کنار گذاشته می شود. نظر شهرداران، اعضای شورای شهر، نمایندگان مجلس و مسئولان در تمامی اخبار مربوط به این موضوع برجسته است اما نظر مردم این شهر در این رابطه چیست؟

الهه صالحی: در کوچه پس کوچه های شهرری، مردم از موضوع اطلاع چندانی ندارند. به درستی نمی دانند این موضوع به نفع شهرشان است یا نه؛ عده ای میگویند جدا شدن از پایتخت که بیشتر امکانات کشور در آن جمع شده است، چه سودی برای ساکنان شهرری دارد و عده دیگری معتقدند که با تبدیل شدن شهرری به یک شهر مستقل، بیشتر در آن هزینه خواهد شد که به بهتر شدن وضعیت این شهر کمک خواهد کرد.
شاید همه مردم شهرری اطلاع دقیقی از موضوع نداشته باشند اما پای حرف هایشان که بنشینی همگی حرف های کم و بیش یکسانی می زنند، یک گله؛ «شهرری پذیرای تمام مصائب تهران است.» تهرانی ها اموات شان را در بهشت زهرای شهرری به خاک می سپارند، سالمندانشان را به کهریزک شهرری می آورند، پالایشگاه تهران و تمام گازهای آلاینده اش را مردم شهرری نفس می کشند، زباله ها را در شهرری دفن می کنند و محل تجمع فاضلاب تهران هم همینجاست. مردم شهرری تمام این مصائب را به جان می خرند و در زندگی روزمره خود جا می دهند با این همه زندگی در این شهر برای مردم خالی از اشکال نیست.
قصه از کجا شروع شد؟
پیگیری جدایی شهرری از تهران از دغدغه های حسین فدایی، رئیس نظارت بر انتخابات شورای شهر در مجلس هفتم بود.
به طور خلاصه گفته فدایی این بود که طبق دلایل قانونی و حقوقی، شهرری با این میزان جمعیت باید از تهران جدا باشد و شورای شهر و شهرداری مستقل داشته باشد که باعث شد در نزدیکی انتخابات جنجالی برپا شود که نتیجه آن نوشتن نامه هایی به دفتر رهبری بود. دفتر رهبری با موضوع مخالفت کرد.
اصلا چرا جدایی؟
بهشت زهرا، دریافت عوارض برای دفن زباله ها از شهرداری تهران و از کارخانه ها و شرکت های نفتی ری برای ورود فاضلاب شهری تهران ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار