بررسی افتتاح مدارس و دانشگاه های روسی و قزاقی در قلمرو قزاقستان

فارس نیوز شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۹:۵۶
رئیس جمهور قزاقستان به منظور شرکت در شانزدهمین همایش همکاری های بین منطقه ای «قزاقستان و روسیه» وارد «امسک» روسیه شد و با رئیس جمهور این کشور دیدار کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «قاسم ژامرت تاکایف» رئیس جمهور قزاقستان که برای شرکت در شانزدهمین همایش همکاری های بین منطقه ای «نورسلطان» و «مسکو» وارد «امسک» روسیه شده با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت وگو کرد.
سران 2 کشور در این دیدار دورنمای توسعه روابط دوجانبه و موضوعات کلیدی تعامل در سطح منطقه ای را بررسی کردند.
تاکایف ضمن سخنانی در این دیدار گفت: در سال 2003 میلادی به لطف تلاش های نخستین رئیس جمهور قزاقستان و رئیس جمهور روسیه اولین ملاقات در سطح بین منطقه ای برگزار شد.
وی افزود: این مکانیسم با قدرت کامل راه اندازی و اثبات کرد که موثرترین ابزاری برای تعامل متقابل بین 2 کشور می باشد.
رئیس جمهور قزاقستان رشد حجم تجارت متقابل میان مناطق قزاقستان و روسیه را بسیار مهم خواند و گفت: ما در زمینه همکاری های صنعتی و کشاورزی به موفقیت های قابل توجهی دست یافتیم.
پوتین نیز به نوبه خود بر اهمیت این همایش که مناطق 2 کشور را به هم پیوند می دهد تاکید و گفت: روابط میان 2 کشور به طور موفق آمیز رو به توسعه است و در سال گذشته رشد تجارت متقابل بیش از 14 درصد بوده و همچنان رو به صعود است.
وی همچنین در مورد بررسی موضوع افتتاح مدارس و دانشگاه های روسی و قزاقی در قلمرو قزاقستان خبر داد.
پوتین گفت: در حال حاضر، دانشگاه های روسیه حدود 74 هزار شهروند قزاقستان تحصیل می کنند که مبلغ آموزش بیش از 30 هزار نفر از آنان از بودجه روسیه پرداخت می شود.
سپس سران 2 کشور در همایش همکاری های بین منطقه قزاقستان و روسیه شرکت و سخنرانی کردند.
این همایش بستری برای بررسی مسیرهای تعامل بین مناطق قزاقستان و روسیه، تقویت روابط ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار