رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه فوج زلزله های امروز فیروزکوه در ۱۰ کیلومتری گسل مُشاء قرار دارد، اعلام کرد: به همین دلیل احتمالا شاخه شمال غربی گسل «شمال سمنان» گسل مسبب زلزله های امروز فیروزکوه باشد. بیت اللهی تاکید کرد: با توجه به تجربه زلزله های پیشین، احتمال پیش لرزه بودن این زلزله ها و وقوع زلزله بزرگ در تهران یا نزدیکی آن بسیار پایین به نظر می رسد. هرچند با قطعیت نمی شود در این باره صحبت کرد.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه فوج زلزله های امروز فیروزکوه در ۱۰ کیلومتری گسل مُشاء قرار دارد، اعلام کرد: به همین دلیل احتمالا شاخه شمال غربی گسل «شمال سمنان» گسل مسبب زلزله های امروز فیروزکوه باشد.
به گزارش ایسنا، دکتر علی بیت اللهی در خصوص زلزله های پی درپی فیروزکوه که امروز رخ داد، گفت: در ساعت ۱۱ و ۴۹ دقیقه امروز یکشنبه ۲۲ تیرماه زلزله ای با بزرگی ۴ در ۲۰ کیلومتری جنوب غرب شهر فیروزکوه و در عمق ۸ کیلومتری رخ داد. پیش از آن نیز از سحرگاه امروز تا ساعت حدود ۸ صبح هم ۴ زلزله خفیف بین ۳.۶ تا ۲.۵ رخ داده است.
وی با بیان اینکه احتمال داده می شود تعداد بیشتری لرزه های کوچک تر از ۲.۵ نیز در همین گستره روی داده باشد، اظهار کرد: فاصله محدوده تجمع زلزله های جنوب غربی فیروزکوه با زلزله دماوند و پس لرزه های آن حدود ۵۵ کیلومتر و در سمت شرقی آن واقع می شود.
بیت اللهی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد که خوشه لرزه ای امروز فیروزکوه در حدود ۱۰ کیلومتری جنوب گسل «مشاء» واقع شده است و این رخدادها ناشی از فعالیت گسل مشاء نباشد. از این رو به نظر من شاخه «شمال غربی گسل شمال سمنان» که تا حوالی محدوده رخداد زلزله های فیروزکوه گسترش دارد، می تواند به عنوان گسل احتمالی مسبب زلزله های فیروزکوه تلقی شود.
رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: این محدوده در طول ۳ سال اخیر شاهد زلزله های ۴ و ۴.۳ نیز بوده و در چنین شرایطی زلزله های امروز فیروزکوه جزو فعالیت های لرزه ای گستره و طبیعی منطقه است.
او گفت: در همین محدوده شرقی استان تهران، در جنوب فیروزکوه در شعاع ...

سرخط اخبار