«رسالت» از آخرین وضعیت مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی گزارش می دهد

مهمان ناخوانده آذری ها بازگشت

روزنامه رسالت جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۵

| گروه اجتماعی |
عقربه های ساعت حوالی 2:17 بامداد را نشان می داد که
 به یک باره تکانه های شدید، خواب ساکنان آذربایجان شرقی را آشفته کرد. ناگهان فضای مجازی پر شد از اخبار شوکه کننده. تماس های تلفنی برقرار شد و همه خواستند از حال عزیزان شان باخبر شوند و ساعتی بعد، رسانه ها، اخبار این زلزله را مخابره کردند: «زمین لرزه شدیدی به قدرت 5/9 ریشتر در حوالی شهر ترک از توابع میانه، استان های آذربایجان شرقی را لرزاند، این زلزله به قدری شدید بود که بیشتر از 10 ثانیه طول کشید و در 6 شهر و 145 روستا احساس شد.»
بنابر اطلاعات منتشر شده در مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران، پس از وقوع این زلزله، تا بعد از ظهر روز گذشته، بالغ بر 60 مورد پس لرزه بین 2/5 تا 4/8 ریشتر به وقوع پیوست و مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی اعلام کرد، «به رغم صاف بودن آسمان، دمای هوا در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی غالبا سرد و زیر صفر پیش بینی می شود. از جمله حداقل دما در روستای سراب طی دو روز آینده بین 4- تا 5- درجه سانتیگراد و در روستای بستان آباد دمای هوا بین 2- تا 3- درجه سانتیگراد خواهد بود.»
حال با این وصف و باتوجه به حجم اطلاعاتی که در رسانه ها منعکس شد، روز گذشته همه ما ایرانی ها، غمگین شدیم و در مواجهه با پرسش چه خبر؟ از زلزله گفتیم و ویرانی اش و از تعداد کشته ها و وضعیت جاده ها و دوباره یادمان آمد، در سرزمینی زلزله خیز به سر می بریم، دوباره یادمان آمد، داغ زلزله تمامی ندارد و هربار گوشه ای از این خاک را می لرزاند. حالا تا چند روز، زلزله تمامی زوایای زندگی را تحت تأثیر قرار می دهد و مردمان مصیبت زده مبهوت خواهند بود. هرچند ما هنوز باور نکرده ایم، قهر ...

سرخط اخبار