هم زمان با برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان، هیات تجاری اتاق ایران به سرپرستی حسین سلاح ورزی همراه با محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به عشق آباد پایتخت ترکمنستان سفر کرده است.

هیات تجاری اتاق ایران به سرپرستی حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق ایران و همراه با محمد اسلامی، وزیر راه وشهر سازی برای شرکت در کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان به عشق آباد سفر کرده است.
وزیر راه و شهرسازی به عنوان رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان و رشید مردوف وزیر خارجه ترکمنستان نیز ریاست هیات کشور متبوعش را در نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان بر عهده دارند.
به گفته مقام های دولتی ایران و ترکمنستان، ایران سومین شریک مهم تجارت خارجی ترکمنستان بوده و همکاری های دو کشور بطور عمده روی بخش حمل و نقل و ترانزیت، ساخت جاده، تولید برق و گاز تمرکز یافته است. دو کشور در سال 2014 روابط تجاری 2 میلیارد دلاری را تجربه کردند، اما از این سال به بعد حجم تجارت دو کشور رو به کاهش گذاشته است.
با این حال همانطور که فعالان بخش خصوصی ایران و ترکمنستان اظهار می کنند حجم مبادلات اقتصادی دو کشور ایران و ترکمنستان تا ۱۰ برابر وضعیت فعلی قابل افزایش است. در همین زمینه، محمدرضا کرباسی معاون امور بین الملل اتاق ایران تاکید می کند: «ما با ترکمنستان نیز هم مرز هستیم و معتقدیم با استفاده از ظرفیت های دو کشور می توان دوره جدیدی در روابط اقتصادی دوجانبه آغاز کرد و باور داریم که می توان روابط تجاری را به 3 میلیارد دلار افزایش داد.»
هشتم فروردین سال جاری هم در جریان سفر حسن روحانی به عشق آباد و دیدار او با با قربانقلی بردی محمد اف رئیس جمهور ترکمنستان، اقتصاد به عنوان محور توسعه همکاری های دو کشور مورد تاکید قرار گرفت.
به اعتقاد روحانی، ایران و ترکمنستان دو کشور توانمند در زمینه انرژی هستند و در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار