کرونا ویروس، بیماری که با ظهور نوع جدید آن از ووهان چین، بار دیگر موجب نگرانی بین المللی شده ­ است و بر همین اساس سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطرار جهانی برای این بیماری اعلام کرد.

به گزارش مشرق ، ظن بالینی به کرونا ویروس جدید بر مبنای مجموعه ­ای از علائم بالینی و سابقه مسافرت و یا تماس با مورد محتمل یا قطعی بیماری، ایجاد و بر اساس نمونه ­گیری از بیماران و تأیید آزمایشگاهی قطعی می ­شود. گرچه ممکن است ویروس در خون و ادرار وجود داشته باشد، اما بهترین نمونه جهت آزمایش، نمونه تنفسی فوقانی یا تحتانی است؛ به طوری که نمونه گرفته می ­شود و جهت انجام PCR به آزمایشگاه­­ مرجع معرفی ­شده و ارسال می­ شود.
درمان کروناویروس جدید نیز شامل اقدامات حمایتی، اصلاح اختلالات آب و الکترولیت، تجویز داروهای ضدویروسی و ضدباکتریایی با طیف وسیع است.
چگونه از بروز کروناویروس جدید پیشگیری کنیم؟
خوشبختانه حدود ۷۵ درصد موارد بیماری کروناویروس جدید، با اقدامات کنترلی قابل پیشگیری است.
طبق توصیه های مرکز مدیریت بیماری های واگیر، برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری باید یکسری اقدامات کنترلی انجام شود.
این اقدامات در سطوح زیر ارائه می­ شوند:
- اطلاع رسانی و آموزش کلیه مردم:
این کار از طریق نظام پزشکی و هلال احمر با ارسال پیامک لینک آموزش همگانی و همچنین از طریق شبکه­ های مجازی انجام شده یا در دست انجام است.
باید توجه کرد که اطلاع رسانی صحیح سبب می­ شود تا عامه مردم با راه­ های انتقال و روش­ های پیشگیری از این بیماری، بیشتر آشنا شوند و با رعایت موارد، از انتشار بیماری کاسته شود؛ همچنین با شناخت علائم شدید بیماری، به موقع به مراکز درمانی مراجعه کنند و از میزان کشندگی بیماری کاسته شود.
- آموزش و بیماریابی مسافران:
تاکنون از ۸۰ نفر دانشجوی ایرانی در چین، ۵۷ نفر وارد ایران شده اند و توسط تیم پزشکی معاینه و تا دو هفته ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار