گزارش تسنیم از آتشِ بی توجهی به میراث قم؛ میراثی که دل می سوزاند ولی متولی هوشیاری ندارد

خبرگزاری تسنیم چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۷
حادثه حریق بازارچه درودگران در بازار کهنه قم در کنار آسیب رساندن به ۷ آتش نشان و بیکار کردن ده ها نفر آن هم در سال رونق تولید، نشان از بی توجهی اداره کل میراث فرهنگی به اماکن تاریخی قم دارد.

- اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم ، «میراث فرهنگی هیچ رسیدگی نمی کند و فقط تابلو می زند که میراث فرهنگی است» این شاه بیت تمام حرف های کسبه ای است که در بازار کهنه به دلیل حریق دو روز قبل دچار خسارت جدی شدند و کسب و کار خود را از دست دادند.
بازار کهنه قم با بیش از 700 سال قدمت، بارها با بحث های مختلفی پیرامون ایمنی، حفاظت و کاربری روبه رو بوده که از فرمانداری تا شورای شهر جلسات گوناگونی برای برطرف کردن مشکلات آن ترتیب داده شد اما حداقل تا امروز بی نتیجه مانده است و همچنان اقدام مؤثری برای تغییر وضعیت خطرناک و اسفناک آن به وجود نیامده است.
رضا سلطانی از کسبه این بازارچه در گفت وگو با تسنیم با اشاره به اینکه چند سال پیش همین جا آتش گرفت اما بعد از آن هم کسی برای ایمنی و تجهیز این مکان به امکانات اطفاء حریق سراغ ما نیامد اظهار داشت: 12 حجره و کارگاه سوخته که 40 نفر بیکار شدند و میراث فرهنگی تا پیش از این حادثه اجازه نمی داد ما دست به یک خشت اینجا برای ترمیم بزنیم، اما الآن بیاید پاسخ دهد که هزینه این خسارت سنگین و از بین رفتن اثری تاریخی که متعلق به مردم قم بود را چگونه می خواهد جبران کند؟
میراث فرهنگی قم رسیدگی نمی کند
مرتضی ملاحسینی از کسبه این بازارچه با اشاره به اینکه کسبه این بازارچه ضعیف هستند و سرمایه ای ندارند که به کاسه گران بروند، گفت: میراث فرهنگی هیچ رسیدگی ندارد و فقط تابلو می زند که میراث فرهنگی است. آثار باستانی را با لودر خراب کردند و قبل از آن کسی حتی برای حفظ میراث کشور هم به فکر نبود، اما از دیروز همه نگران تاریخ قم شدند ولی متأسفانه نگران بیکاری ده ها نفر و آسیب دیدن چندین ...

سرخط اخبار