گزارش ها حاکی است از بامداد چهارشنبه خروجی سد زاینده رود افزایش یافته است که به دلیل کم بودن حجم خروجی آب رهاسازی شده و نفوذ آن به زمین، هنوز با گذشت ۴۰ ساعت جریان این رود به شهر اصفهان نرسیده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا ، عباس رضایی استاندار اصفهان شامگاه سه شنبه - ۲۴ دی ماه - اعلام کرد که طی مکاتبه ای با رضا اردکانیان وزیر نیرو درباره تخصیص ۲۰ میلیون مترمکعب حقابه زیست محیطی در دو ماه بهمن و اسفند، خروجی سد زاینده رود از بامداد چهارشنبه افزایش می یابد و در شهر اصفهان جاری می شود.
با وجود گذشت ۴۰ ساعت از رهاسازی آب از سد زاینده رود و در حالی که مردم اصفهان چشم انتظار جاری شدن زاینده رود در این شهر هستند هنوز آبی به این رودخانه نرسیده است. پیگیری های خبرنگار ایمنا حاکی است که در این مدت جریان آب با گذر از مسیر ۱۶۰ کیلومتری ساعاتی پیش به سد نکوآباد رسیده است.
با توجه به کم بودن حجم آب رهاسازی شده، پِرت (هدررفت) و نفوذ آب در بستر رودخانه با وجود مسدود کردن انهار سنتی و جمع آوری بندهای کشاورزی و صنعتی در مسیر رودخانه؛ سرعت جریان آب بسیار کم است.
در فاصله بین سد نکوآباد تا شهر اصفهان پرت آب بسیار زیاد است و در دو مقطع افت شدید آب وجود دارد. این دو مقطع حد فاصل پل بهاران تا پل فلاورجان و ورودی بیشه ناژوان است که قابلیت نفوذپذیری بالایی دارد.
خروجی سد زاینده رود از بامداد چهارشنبه به میزان ۲۵ مترمکعب بر ثانیه افزایش یافته و بنابر گفته مسئولان شرکت آب منطقه ای استان اصفهان احتمال کاهش این حجم در روزهای بعد وجود دارد. با این حال انتظار می رود زاینده رود در ۴۸ ساعت آینده به شهر اصفهان برسد.
بر اساس تصمیم گیری ها قرار است ماه های بهمن و اسفند با اختصاص ۲۰ میلیون مترمکعب حقابه زیست محیطی، زاینده رود در اصفهان جاری باشد.
حقابه زیست محیطی رودخانه و تالاب بین المللی گاوخونی که در برنامه منابع و مصارف وزارت نیرو از آن با عنوان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار