پانزدهمین زن برنده نوبل ادبیات کیست؟+عکس

آفتاب نیوز پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰
با معرفی «اولگا توکارچوک» به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات، به نظر می رسد این جایزه در تصمیمش برای «دوری از مردمحوری» جدی است.

آفتاب نیوز :
آکادمی نوبل امروز (پنج شنبه، ۱۰ اکتبر) در یک نشست خبری در شهر استکهلم سوئد، «اولگا توکارچوک»، نویسنده زن لهستانی و «پیتر هاندکه»، نویسنده اتریشی را به عنوان برندگان جایزه نوبل ادبیات در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ معرفی کرد. پیش تر، رئیس این آکادمی گفته بود، با خودداری کردن از نگرش های «مردمحوری» و «اروپامحوری»، جایزه نوبل می تواند بار دیگر جایگاه خود را به دست بیاورد. هرچند برندگان امسال نیز از اروپا هستند، اما بار دیگر نام یک زن به عنوان برگزیده این جایزه دیده می شود. نام «اولگا توکارچوک» در پیش بینی های انتخاب برنده نوبل ادبیات نیز مطرح شده بود.
این نویسنده که پانزدهمین نویسنده زن برنده نوبل ادبیات است، سومین زنی است که در سال های اخیر پس از آلیس مونرو در سال ۲۰۱۳ و سوتلانا الکسی یویچ در سال ۲۰۱۵، به عنوان برنده نوبل ادبیات معرفی می شود. دیگر نویسندگان زن برنده نوبل ادبیات از سال ۲۰۰۰ به بعد، الفریده یلینک در سال ۲۰۰۴، دوریس لسینگ در سال ۲۰۰۷ و هرتا مولر در سال ۲۰۰۹ بوده اند.
با نگاهی به فهرست برندگان جایزه نوبل ادبیات متوجه می شویم در سال های اخیر توجه این جایزه به زنان نویسنده بیش تر شده؛ به طوری که در سال های قبل تر فاصله انتخاب زنان در این جایزه طولانی تر بود. دیگر نویسندگان زن برنده نوبل ادبیات که از سال ۱۹۰۱ اهدا می شود و تا کنون بیش تر برگزیدگانش مردان بوده اند به این شرح اند: ویسواوا شیمبورسکا ۱۹۹۶، نونی موریسون ۱۹۹۳، نادین گوردیمر ۱۹۹۱، نلی زاکس ۱۹۶۶، گابریلا میسترال ۱۹۴۵، پرل باک ۱۹۳۸، زیگرید اوندست ۱۹۲۸، گراتزیا دلدا ۱۹۲۶ و سلما لاگرلوف ۱۹۰۹.
سلما لاگرلوف سوئدی نخستین زنی بود که در سال ۱۹۰۹ یعنی ...

سرخط اخبار