آنچه حجاج باید درباره محل اقامتشان در عربستان بدانند

خبرگزاری آنا چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۵
در آستانه اعزام زائران به سرزمین وحی، برخی اظهارنظرها درباره نحوه اسکان و محل اقامت زائران مطرح می شود که در این گزارش به بخشی از این سؤالات پاسخ می گوییم.

به گزارش خبرنگار حوزه حج و زیارت گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا ، امسال قرار است که 86 هزار و 500 نفر از جمهوری اسلامی ایران به سرزمین وحی اعزام شوند، هم زمان با اعزام زائران برخی اظهارنظرها درباره نحوه اسکان و محل اقامت زائران مطرح می شود که در این گزارش به بخشی از این سؤالات پاسخ می گوییم.
بر اساس این گزارش، در ایام حج تمتع ارائه اتاق دوتخته به حجاج به دلیل جمعیت زیاد و فقدان محل اسکان امکان پذیر نیست، اما در ایام عمره به دلیل تناسب جمعیت زائران با تعداد تخت ها این تسهیلات راحت تر فراهم می شود.
همچنین گران بودن هزینه اسکان در حج تمتع در مقایسه به عمره و سایر ایام سال، محاسبه تعداد زائران و اجبار به ارائه محل اسکان برای زائران از طرف دولت سعودی، تخریب فراوان هتل ها در مکه و مدینه به منظور توسعه حرم و کوهستانی بودن شهر مکه و به ویژه اطراف حرم از جمله محدودیت هایی است که در ایام حج وجود دارد.
البته درجه بندی و طبقه بندی هتل های زیارتی در مکه و مدینه متناسب با درجه و ستاره بین المللی نیست.
به علت محدودیت شدید محل اسکان در مدینه و برای ایجاد امکان زیارت برای همه زائران، مدت اقامت در این شهر پنج روز و تاریخ های ورود و خروج هر ساختمان و هتل از قبل تعیین شده تا امکان اسکان هر دسته از زائران مشخص شده و اسکان آنان تاریخ دار باشد.
کیفیت و شرایط هتل های مکه و مدینه یکسان نیستند. در حج امسال حدود 53 درصد زائران مدینه قبل و 47 درصد مدینه بعد هستند.
یکی از علل اختلاف قیمت بین کاروان ها، کیفیت و هزینه هتل و محل اسکان آنان است و از علل دیگر اختلاف هزینه پرواز سعودی و ایران ایر و همچنین فاصله پروازی استان های کشور نسبت به کشور عربستان است.