مرکز آمار ایران

افزایش ۱۳۳ درصدی تورم کالا‌های وارداتی در سال ۹۸

لوگوی واحد مرکزی خبر واحد مرکزی خبر . یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۱:۱
مرکز آمار ایران از افزایش ۱۳۳ درصدی نرخ تورم کالا های وارداتی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ خبر داد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری صدا و سیما از مرکز آمار ایران، تغییرات شاخص قیمت کالا های وارداتی مبتنی بر داده های ریالی در سال ۹۸ نسبت به سال قبل، ۲۹۵،۲ درصد است که در مقایسه با تورم سال ۹۷ (برابر با ۱۶۲.۲ درصد) حدود ۱۳۳ واحد درصد افزایش داشته است.
تورم سالانه
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، همچنین تغییرات شاخص قیمت کالا های وارداتی مبتنی بر داده های دلاری نیز در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل، ۳۰.۳ درصد افزایش داشته که در مقایسه با تورم سال ۱۳۹۷ (برابر با ۲۰.۴ درصد) حدود ۱۰ واحد درصد افزایش داشته است. 
در گروه های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم در بخش ریالی مربوط به گروه «چربی ها و روغن حیوانی و ...» (۱،۶ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «ادوات برقی، اجزاء و...» (۴۲۹.۹ درصد) است.
مرکز آمار ایران همچنین اعلام کرد: قیمت کالا های وارداتی یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشور ها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله است و تغییرات آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. 
در طرح شاخص قیمت کالا های وارداتی تاکنون از همه کد های تعرفه وارداتی کشور سال ۱۳۹۰ (سال پایه) استفاده شده است که پس از بررسی های به عمل آمده، سال ۱۳۹۵ به عنوان سال پایه جدید آن در نظر گرفته شد و گزارش حاضر بر اساس کد های تعرفه وارداتی کشور سال ۱۳۹۵ (سال پایه جدید) ارائه می شود. روش جمع آوری اطلاعات با استفاده از آمار های ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) می باشد. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ۲۰ گروه اصلی طبقه بندی HS قابل انتشار است و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار